21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Afgan lider Karzai, Türkmenistan'da yeni köşkün ilk konuğu - 09:21

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai iki günlük resmi ziyaret amacıyla Türkmenistan'a geliyor.
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai iki günlük resmi ziyaret amacıyla Türkmenistan'a geliyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Afgan mevkidaşı Karzai yeni köşkünde ağırlayacak.
Afgan liderinin ziyareti öncesinde konuşan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Afganistan'da kalıcı barışın sağlanması ve ülke ekonomisinin kalkınması için yardım etmeyi devam ettireceklerini kaydetti. Tarafsız Türkmenistan'ın Afganistan'daki durumun barışçıl ve diplomatik yollarla çözülmesi taraftarı olduğunu kaydeden Berdimuhamedov, Afgan liderin yeni cumhurbaşkanlığı köşkün ilk konuğu olacağını belirtti.
Afganistan Devlet Başkanı Karzai, Gurbanguli Berdimuhamedov ile bir araya gelecek. Görüşmelerde iki ülke ilişkileri yanı sıra ülkelerin ortak ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konular değerlendirilecek. Resmi görüşmelerin kapsamında elektrik enerjisi, maliye ve ticaret alanında bir dizi anlaşmaların da imzalanması bekleniyor.
Türkmenistan ile Afganistan arasındaki ekonomik ilişkiler hızlı bir şekilde geliştiriliyor. 2011 yılının ilk çeyreğinde dış ticaret hacminde büyük artış yaşandı. Türkmenistan Afganistan'a petrol, tarım, tekstil ve gıda ürünleri ihraç ediyor.
1 Mayıs 2011 yılı verileri itibariyle iki ülke arasında 27 anlaşma imzalandı. Türkmenistan'da 44 Afgan sermayeli şirket faaliyet gösterdi. Afgan şirketlerinin katılımıyla 11 milyon dolar değerinde 20 proje hayata geçiriliyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA