16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Afrika Birliği, NATO'dan Libya'da hava saldırılarını acilen durdurmasını istedi - 17:19

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da toplanan Afrika Birliği, NATO'nun acilen hava saldırılarını durdurmasını istedi.
Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da toplanan Afrika Birliği, NATO'nun acilen hava saldırılarını durdurmasını istedi. Birlik, ateşkes için sundukları 'yol haritasına' da sahip çıkılması gerektiğini kaydetti. Toplantıda az sayıda fakat, sayıları giderek artan üye ülkeler, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin herhangi bir barış sürecine dahil edilmemesi yönünde fikir beyan etti.
    İki buçuk ay önce sunulan yol haritası, Libya'yı demokrasi sürecine götürecek ateşkesi kapsıyor. Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Şefi Ramtane Lamamra, toplanan zirvede yapılan oylamada çıkan güvenin ve gelecek hafta Güney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma'nın Libya'ya yapacağı ziyaretin, birliğin ne kadar diplomatik çaba sarf ettiğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Lamamra ayrıca, birliğin sunduğu planın BM Güvenlik Konseyi'nin sunduğu demokrasi reçetesi ile örtüştüğünü, fakat savaş ve bombalamanın olmadığını sözlerine ilave etti.
    Öte yandan çeşitli uluslararası kuruluşların başında olan 30 eski devlet başkanı, dünkü zirveye katılarak NATO'dan saldırıları durdur çağrısı yaptılar. Kendilerine Afrika Forumu adı veren grup, uluslararası camianın soruna çözüm bulmak isteyen Afrika'nın, sorumluluğu alma çabasına saygı göstermesi gerektiğini savundu. Meselenin Afrika'nın iç meselesi olduğu, üçüncü tarafların meselesi olmadığını vurgulandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA