23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Ahmedinejad'dan Rahman'a nevruz daveti - 11:35

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman'ı Nevruz Bayramı kutlamaları için İran'a davet etti.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman'ı Nevruz Bayramı kutlamaları için İran'a davet etti. Ahmedinejad, davet mektubunu İran'ın Duşanbe Büyükelçisi Aliasger Şerdust aracılığıyla gönderdi.
Tacikistan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Rahman, İran Büyükelçisi Şerdust'u makamında kabul etti. Büyükelçi Şerdust, Rahman'ı Nevruz Bayramı kutlama etkinliklerine katılmak üzere İran'a davet etti.
Görüşmede taraflar, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri ve daha önce imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesiyle ilgili konuları ele aldı. Büyükelçi Şerdust, İran'ın Tacikistan ile olan ikili ilişkilerini daha da geliştirmek amacıyla bu ülkede toplam maliyeti 500 milyon doları bulacak 2 milyon ton üretim kapasitesine sahip çimento fabrikası inşa edeceğini belirtti. Şerdust ayrıca, İran tarafının Tacikistan'da teknoloji ve turizm üniversitesi ile iki hastane de açmayı hedeflediğini bildirdi.
Görüşmede, İran şirketi tarafından inşa edilmekte olan Sangtud-2 hidroelektrik santralinin de ilk aşamasının Tacikistan'ın bağımsızlığının 20. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde hizmete açılacağı kaydedildi.
Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'u da Nevruz Bayramı etkinliklerine davet etmişti. İran geçen yıl bölge ülke devlet başkanlarını nevruz kutlamalarında Tahran'da ağırlamıştı. İran'daki törenlere; Türkmenistan, Afganistan, Tacikistan ve İran devlet başkanı düzeyinde Türkiye ve Azerbaycan çeşitli heyet düzeyinde katılmıştı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA