23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Alman siyasiler Bavyera'da atıştı - 17:08

Almanya'nın Bavyera eyaletinde geleneksel Aschermittwoch (Kül Çarşambası) gününde düzenlenen etkinlikler bu yıl da siyasi liderlerin sivri atışmalarına sahne oldu.
Almanya'nın Bavyera eyaletinde geleneksel Aschermittwoch (Kül Çarşambası) gününde düzenlenen etkinlikler bu yıl da siyasi liderlerin sivri atışmalarına sahne oldu.

Almanya'nın ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Sigmar Gabriel, yüzlerce partiliye yaptığı konuşmada Başbakan Angela Merkel'i (CDU) hedef aldı: "O, vatandaşlara 'brüt maaştan daha fazla net' alacakları sözünü yerine getirmedi, bunun yerine vatandaşların cebine el attı ve otel işletmelerine vergi hediyesi verdi. Spekülasyonculardan finans vergisi almak yerine, finans krizinin maliyetini vergi ödeyenlerin üzerine yıktı. Bunun dışında Merkel, asgari ücret uygulamasından kaçarak, insanların işlerine ek olarak bir de Hatz IV sosyal yardım başvurusu yapmalarına neden oldu.'' dedi.

Liberal Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Guido Westerwelle ise Yeşiller partisini gözüne kestirdi. ''Sadece çoğunluğun bir şeye karşı olduğu bir ülke olmamalıyız.'' şeklinde konuşan Westerwelle, ''Şayet büyük projelere, hava limanlarına, gen tekniğine, olimpiyat oyunlarına, tren istasyonlarına kısacası her şeye karşı isek, geleceği kaçıracağız. Güneş, yağmur deyip her şeye karşı çıkmak Almanların parolası olamaz.'' dedi. Westerwelle ayrıca, ''Ben sadece liberal değilim. Ben Hıristiyan ve sosyalim. Bu nedenle, konuşmamın devamında Hıristiyan Sosyal Birlik Partisine (CSU) karşı atağa geçmeyeceğim.'' diyerek Federal Hükümet ortağına göndermede bulundu.

Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) ise İslam ve aşırıcılığın eşit tutulmaması konusunda uyarı yaptı. Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in başlattığı İslam tartışmalarına ''İslam eşittir İslamcılık değildir. Dört milyon Müslüman, dört milyon 'İslamcı' değildir.'' şeklinde yanıt verdi. Almanya'da İslamcı olarak anayasaya karşı hedefler takip eden din ve siyasi odaklı kişi ya da gruplar kastediliyor.

ZU GUTTENBERG'İN İSTİFASININ YANKILARI SÜRÜYOR
Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi Başkanı Horst Seehofer ise doktora tezi nedeniyle Savunma Bakanlığından istifa eden Karl Theodor zu Guttenberg'in tekrar siyasete dönmesi için her şeyi yapacağını ifade etti. CSU'nun intihal suçlamalarına rağmen zu Guttenberg'in arkasında olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı: "Guttenberg, Passau bildirisini televizyondan izliyordur. Tüm CSU'lular adına ona sesleniyorum: Sen, bizden birisisin, bizde kalacaksın ve biz senin siyasete geri dönmeni istiyoruz." Yeşiller partisini siyaset becerisi olmayan bir parti olarak değerlendiren Seehofer, Sol Parti içinse ''Bu Doğu Almanya Koministleri, Almanya'ya yeterince acı çektirdi.'' dedi. Göçmenleri diline dolayan Bavyeralı lider, uyumun temel prensiplerini Bavyera yasalarına almak ve göçmenleri hem teşvik edip hem de bazı şeyleri talep edeceklerini dile getirdi.

Yeşiller Partisi Genel başkanı Claudia Roth, intihal suçlamasıyla istifa eden zu Guttenberg'e işaretle halkın gerçek temsilcisinin kendileri olduğunu ifade etti. Söz konusu istifa olayını 'Copy ve Paste markalı sözde bilim karnavalı' şeklinde değerlendiren Roth, ''CSU'nun değerler vakfı artık yok.'' dedi.

Sol Parti Federal Meclis Fraksiyon başkanı Gregor Gysi, daha ulusal konuları diline doladı ve Almanya'nın Libya'ya silah satışını durdurmasını istedi. Almanya'nın Libya lideri Muammer Gaddafi'ye 52 milyon Euro'luk silah sattığını hatırlatan Gysi, ''Şimdi Gaddafi, halkına karşı bizim sattığımız silahları kullanıyor.'' dedi. Gysi ayrıca, Afganistan'dan Alman askerlerinin çekilmesini talep etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA