27 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Almanya 'negatif' sinyallerden dolayı kalifiye elemanı çekemiyor" - 18:07

Alman Vakıfları Göç ve Uyum Bilirkişi Konseyi Genel Müdürü Dr. Gunilla Fincke, Almanya'nın zayıf 'hoş geldin kültürü' ve göçmenlere verdiği negatif sinyallerden dolayı yabancı kalifiye eleman çekmekte zorlandığını söyledi.
Alman Vakıfları Göç ve Uyum Bilirkişi Konseyi Genel Müdürü Dr. Gunilla Fincke, Almanya'nın zayıf 'hoş geldin kültürü' ve göçmenlere verdiği negatif sinyallerden dolayı yabancı kalifiye eleman çekmekte zorlandığını söyledi. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TD-IHK) düzenlediği programda "Almanya'da kalifiye eleman eksikliği ve girişimcilik teşviki" konulu bir sunum yapan Fincke, Almanya'nın ABD ve İngiltere'ye kıyasen daha iyi sosyal sisteme sahip olmasına rağmen bu ülkeler kadar rağbet görmediğine dikkat çekti.

Fincke, kalifiye elemanların Almanya'yı tercih etmemesini sebeplerini açıklarken, "Almanya'nın verdiği sinyal çok önemli. Bir kere göç alabilmek için 'göç ülkesi' olduğunu kabul etmeli, ama hala bu konuda olumsuz sinyaller veriliyor. Örneğin, İslam ülkelerinden kalifiye eleman istenmemesi gibi. Diğer taraftan Almanca dilinin iş yerinde vazgeçilmez olarak kabul edilmesi. Almanca bilmeyenler için Almanya cazip değil." tespitinde bulundu.

Yabancıların önceden sorun olarak gösterilirken 'göçmen', daha sonra 'Türk', şimdi ise 'Müslüman' olarak isimlendirildiğini belirten Fincke, Almanya'nın "hayır, sizleri istemiyoruz" sinyali verdiğinin altını çizdi. Almanya'nın demografik gelişimini göz önünde bulundurulduğunda refah seviyesini muhafaza edebilmesi için göçe ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Fincke, "Kalifiye elamanların Almanya'ya gelmeleri için aranan şartlar diğer ülkelere kıyasen daha kolay. Ama bu şartlar daha da kolaylaştırılmalı. Almanya önceden ülke dışından gelip yüksek tahsillerini tamamlayanlara burada kalma izni vermiyordu. Buradan mezun olanlar ise ABD veya İngiltere'ye gidiyor, o ülkeler memnuniyetle kabul ediyorlardı. Son yıllarda bu değişti, şimdi mezunlar 1 yıl iş arama vizesi alıyor. Yasal çerçevelere bakarsak güzel gelişmeler var, ama asıl sorun Almanya'nın 'hoş geldin kültürü'nün zayıf olmasından kaynaklanıyor." dedi. Fincke ayrıca kalifiye elemanların Almanya'yı tercih etmeleri için aktif bir şekilde reklam yapılması gerektiğini belirtti.

TD-IHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting ise "Almanya'nın nüfusu yaşlanıyor, şu an yaş ortalaması 44,9'a ulaşmış bulunuyor. Türkiye'nin nüfusuna baktığımızda ise yaş ortalaması 28. Türkiye ayrıca çok hızlı büyüyen ekonomiye sahip. Almanya'ya Türkiye'ye beyin gücünü bunun bir delil olsa gerek." tespitinde bulunarak, "Maalesef bizim 'hoş geldin kültürümüz' zayıf." diye itirafta bulundu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA