20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Avusturya'dan üniversite mezunu Türklere yeşil ışık - 12:31

Avusturya'da 1 Temmuz 2011'de yürürlüğe girmesi planlanan değişiklikle, Avusturya'da üniversite bitiren Türk vatandaşı gençler, mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde en az bin 890 Euro brüt maaşla iş buldukları takdirde ülkede kalabilecek.
Avusturya'da 1 Temmuz 2011'de yürürlüğe girmesi planlanan değişiklikle, Avusturya'da üniversite bitiren Türk vatandaşı gençler, mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde en az bin 890 Euro brüt maaşla iş buldukları takdirde ülkede kalabilecek. Düzenleme Türklerle birlikte diğer göçmenleri de kapsıyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte öğrencilere ayrıca okul süresinin ilk yarısında haftalık 10 saat, ikinci yarısında 20 saat çalışma izni verilecek. Daha önce 2 bin 460 Euro olan maaş sınırı sebebiyle, mezun öğrenciler ya ülkelerine dönüyor ya da Avusturya'da kalmak için evlilik yolunu seçiyordu.

Yeni düzenleme Avusturya'da öğrenim gören 20 bin civarındaki yabancı öğrenci için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Avusturya bir yandan kalifiye iş gücü eksikliğinden yakınırken, Almanca öğrenip yüksek öğrenim yapan öğrencilerin ülkede kalması için şartları zorlaştırıyordu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA