21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakterinin kaynağı tam olarak belirlenemedi - 16:10

Almanya'da bir haftadır beş kişinin ölümüne neden olan EHEC bakterisinin kaynağı konusunda tartışmalar devam ediyor.
Almanya'da bir haftadır beş kişinin ölümüne neden olan EHEC bakterisinin kaynağı konusunda tartışmalar devam ediyor. Yetkililer bakterinin salatalıktan kaynaklandığı tespit ederken salatalıklara İspanya'da mı Almanya'da mı bakteri bulaştığı konusunda kesin bir sonuca varamadı.

İspanyol üreticiler Alman yetkililerin kendilerini günah keçisi yaptığını belirterek bakterilerin salatalıklara Hamburg halinde bulaştığını iddia ediyor. Bakteri konusunda salatalıkların üreticisi olan İspanyol Pepino Bio Frunet firması ise ürünleri 15 Mayıs'ta Hamburg haline teslim ettiklerini 16 Mayıs'ta ise 180 kasa salatalığın yere döküldüğüne dair e-mail aldıklarını kaydediyor. Salatalığın yetiştiği tarlalarda ise EHEC bakterisine rastlanmadı.

Kuzey Almanya'da yayılan bakterinin can almasından korkuluyor. Yetkililer çiğ sebze tüketimine ara verilmesi ve daha dikkatli olunması çağrısı yapıyor. Almanya'da pek çok şehirde sebze tüketiminin bir anda azalması sonucu pek çok üretici mallarını çöpe dökmek zorunda kaldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA