24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Barack Obama-Cameron Kaddafi'ye müdahale edecek - 11:22

The Guardian, ABD ve İngiltere'nin NATO'nun yardımıyla Kaddafi'ye müdahale etmede sona yaklaştığını iddia etti.


İngiliz The Guardian gazetesi, ABD ve İngiltere'nin NATO'nun yardımıyla Kaddafi'ye müdahale etme hazırlıklarında sona yaklaştığını iddia etti. Haberde, NATO güçlerinin Libya deniz ve hava sahasını 24 saat boyunca gözlemlemek için hazır olduğu belirtilirken, başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batılı devletlerin de Libya'daki sivil vatandaşları kurtarmak için hazırlıklarını tamamlamak üzere oldukları kaydedildi. İngiltere Başkanı David Cameron ve ABD Başkanı Barack Obama'nın bütün askeri müdahale ihtimallerini değerlendirdiklerini ve bölgede Libya savaş uçaklarının uçuşunu engellemeyi amaçlayan "uçuş yasak bölge" taktiği üzerinde karara vardıkları bildirildi.

Cameron, ABD Başkanı ile yaptıkları telefon görüşmesinde Libya'ya askeri müdahale konusunda neler yapılabileceğini konuştuklarını ve "uçuş yasak bölge" taktiğinde mutabakata vardıklarını söyledi. BBC1'de katıldığı 'The One Show' programında telefon konuşmasının içeriği hakkında bilgi veren Cameron, Obama'ya "Kaddafi'nin sivilleri öldürmeye devam etmesi halinde kendilerinin askeri müdahale olarak hazır olmaları gerektiğine" dikkat çektiğini kaydetti. İngiltere Başkanı sözlerine şöyle devam etti: "Başkan Obama ile bugün (dün) bir telefon görüşmesi yaptık. Kaddafi'nin halkına yaptığı korkunç şeyler karşısında daha fazla sessiz kalamayacağımızı ve bir şeyler yapmamız gerektiğini vurguladım".

"Uçuş yasak bölge" ilk olarak Cameron tarafından ortaya atılmış ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan tam destek almıştı. Söz konusu taktiğin uygulanması için NATO da hazır olduğunu belirtti. NATO kuvvetleri 24 saat boyunca Libya'nın deniz ve hava sahasını gözetleyerek Kaddafi yönetimindeki savaş uçaklarının kalkmasına ve bombalamasına izin vermeyecek. Aksi halde misilleme yapılarak Kaddafi uçaklarına ateş açılacak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA