21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Berdimuhamedov: Türkiye ile verimli işbirliğini geliştireceğiz - 09:20

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Mayıs tarihinde Türkmenistan'a bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek.
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Mayıs tarihinde Türkmenistan'a bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Gül'ün ziyareti öncesinde konuşan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkiye ile bundan sonra da dostluk diyaloğunu ve verimli işbirliğini geliştireceklerini kaydetti.
Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti de konuşuldu. Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov, Cumhurbaşkanı Gül'ün Türkmenistan'a gerçekleştireceği çalışma ziyaretine yapılan hazırlıklar doğrultusunda bilgi verdi. Bakan Meredov, iki ülke liderinin görüşmesinin Türkmen-Türk dostane ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için yeni bir adım olacağını belirtti.
Türkmen lider Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın Türkiye ile olan ilişkilerine önem verdiğini ve iki ülkeyi ortak tarih, kültürel kökler ve manevi akrabalık bağının birleştirdiğini ifade etti. Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın Türkiye ile bundan sonra da dostluk diyaloğunu ve verimli işbirliğini daha da geliştirmek istediğini söyledi.
Toplantıda ayrıca, Türkiye'de düzenlenecek Türkmenistan Kültür Günleri etkinlikleri de görüşüldü. Berdimuhamedov, sözkonusu etkinliklerin üst düzeyde yapılmasını isteyerek, bu organizasyonun iki ülke arasındaki kültür işbirliğinin daha da pekişmesine katkı sağlayacağını bildirdi.
GÜL'ÜN TÜRKMENİSTAN'A DÖRDÜNCÜ ZİYARETİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Mayıs tarihinde Orta Asya'nın önemli ülkelerinden Türkmenistan'a bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Gül, Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde ağırlanacak.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orta Asya'da ilk ziyaret ettiği ülke olan Türkmenistan'a görev süresi boyunca dördüncü kez giderken, üçüncü defa Türkmenistan'ın Avaza Serbest Turizm Bölgesi'nin bulunduğu Türkmenbaşı kentini ziyaret edecek.
Cumhurbaşkanı Gül , Türkmenbaşı kentinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüşecek. Liderlerin iki ülke arasındaki güncel konuları görüşmesi bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmen mevkidaşını üç kez konuk etti. 2008 ve 2009 yıllarında Türkiye'yi ziyaret eden Berdimuhamedov, en son Eylül 2010 tarihinde Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi için İstanbul'a gelmişti.
Türkmen lider Gurbanguli Berdimuhamedov, en son Kasım 2010 tarihinde Türkmenistan'ın Hazar Denizi kıyısında bulunan Avaza Serbest Turizm Bölgesi'nde Cumhurbaşkanı Gül'ü ağırlamıştı.
Türkmenistan, Türk iş adamlarının en fazla proje üstlendiği Orta Asya ülkelerinden birisi konumunda. Türk inşaat şirketleri Türkmenistan'da 2011 yılının ilk 4 ayında 1 milyar 505 milyon dolarlık çeşitli projelerin ihalelerini kazandılar. Konut, okul, spor kompleksleri, fabrikalar, oteller, elektrik santralleri, tren yolu istasyonları projelerini kazanan Türk şirketleri, Türkmenistan'da geçtiğimiz 2010 yılında ise toplam 4,5 milyar dolarlık iş almışlardı. Türkmenistan'ın imarında Türk şirketleri söz sahibi olurken, Türk inşaat şirketlerinin ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından beri aldıkları işin toplam hacmi 21 milyar doları aştı.
16 Aralık 1991 tarihinde Türkmenistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olan Türkiye, 29 Şubat 1992 tarihinde iki ülke arasında diplomatik ilişkiler tesis etti. Türkmenistan'la ticari, askeri, eğitim ve kültür alanlarında yoğun bir işbirliği mevcut. Bugüne kadar Türkmenistan ile 70'in üzerinde anlaşma ve protokol imzalandı.
İkili ilişkiler son dönemde sıklıkla gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerle yeni bir ivme kazanmış bulunuyor. Türkmenistan Türkiye açısında Orta Asya coğrafyasında ekonomik ilişkilerinin en yoğun olduğu ülkelerden biridir. Büyük potansiyele sahip ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çaba sarf ediliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA