21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bulgar meclisi, Müslümanlara saldıran Ataka'yı kınadı - 10:07

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da geçtiğimiz hafta cuma namazını kılan Müslümanlara saldıran Ataka'nın davranışlarını kınadı.
Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da geçtiğimiz hafta cuma namazını kılan Müslümanlara saldıran Ataka'nın davranışlarını kınadı. Oylamaya katılan 127 milletvekilinin tamamın deklarasyona 'evet' oyu verdi. Bulgar milletvekilleri, Ataka'yı 'ülke için tehlike' ilan etti ve ilgili devlet kurumlarının bu parti ile ilgili gereken önlemleri almasını istedi.

Deklarasyonda "Millletvekilleri, Ataka partisinin başkentin merkezinde 20 Mayıs 2011'de inananlara karşı yaptığı agresif davranışı kınıyoruz. Müslümanlar için mübarek gün olan cuma gününde yapılaması olayı skandal hale getiriyor. Bu davranışıyla söz konusu parti, Bulgar demokratik toplumundan kendini tecrit ediyor. Partinin faaliyeti, Bulgar toplumuna ve onun din ve etnik hoşgörü anlayışına tamamen yabancıdır. Etnik barışı sarsmaya yönelik denemelere ve Bulgaristan vatandaşları arasında gerginlik oluşturmayı amaçlayan tavırlara karşı üzüntümüzü belirtiyoruz. Ulusal güvenliği tehdit altına alan, etnik barışa karşı yaptığı agresif davranıştan sonra Ataka Partisi ülkedeki yönetim için tehlike oluşturmaktadır." ifadelerine yer verildi. Milletvekilleri ayrıca devlettteki tüm ilgili kurumlara çağrıda bulunarak, Anayasa'nın korunması için gereken önlemlerin alınmasını istedi.

Ataka partisi ise başka bir deklarasyonla bugün cuma namazında yeniden bir miting düzenlenmesi ile ilgili çıkan söylentileri yalanlayarak bunu provokasyon olarak değerlendirdi. Cami önündeki hasırların yakılmasıyla ilgili parti içinde disiplin soruşturması başlattıklarını belirten parti yöneticileri, hasır yakan kişilerin kendileriyle ilgili olmadığını savundu.

Bu arada Bulgaristan'da bugün cuma namazı sonrasında öğrencilerin cemaate çiçek vermesi bekleniyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA