19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bursa'nın Eskikaraağaç köyü 'Avrupa Leylek Köyü' ilan ediliyor - 14:14

Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç köyü yarın Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından '2011 Avrupa Leylek Köyü' ilan edilecek.
Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç köyü yarın Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından '2011 Avrupa Leylek Köyü' ilan edilecek. Kısa adı Euronatur olan kuruluş Uluabat Gölü'ne kıyısı olan köyü, beyaz leylekleri ve çeşitliliği ile meşhur olan tabiat örtüsünü koruduğu için ödüllendirecek.

Euronatur Müdürü Gabriel Schwaderer, "Eskikaraağaç köyü faaliyetleriyle sadece yumurtadan çıkan civcivleri korumakla yetinmiyor, aynı zamanda Almanya'da yumurtlayan leylekleri de koruyor." dedi. Avrupa leyleklerinin çoğunun kış mevsimini Afrika'da geçirmek için Balkanlar ve Boğaziçi üzerinden doğuya doğru uçtuğunu belirten Schwaderer, Uluabat Gölü etrafındaki ıslak çimenliklerin leyleklerin yollarına daha enerjik bir şekilde devam edebilmesi için yeterli besini ve güvenli dinlenme ortamını sunduğunu dile getirdi.

LEYLEKLER ÖLMESİN DİYE ELEKTRİK TELLERİNİ YER ALTINA ALDIRDILAR
Uluabat Gölü çevresi nemli alanlara sahip olması sebebiyle uluslararası öneme sahip bir bölge olarak tanındığı için uluslararası bir sözleşme olarak bilinen Ramsar Konvasiyonu'nun koruması altında. Ramsar Bölgesi Yerel Komisyonuna üye olan Eskikaraağaç köyü bu sözleşme uyarınca uzun yıllardır leyleklerin korunması için önemli bir görevi yerine getiriyor. Göl etrafında bitki türü bakımından zengin olan çayırlık ve meraları leyleklerin sürekli olarak besleneceği ve dinleneceği şekilde koruyan Eskikaraağaç'ın cüsseli leyleklerin elektrik çarpması sonucu ölmesini engellemek amacıyla geliştirdiği faaliyetler ise Euronatur uzmanları tarafından not edilmiş. Eskikaraağaçlılar bu şekilde gerçekleşen leylek ölümlerini enerji şirketlerine uyguladıkları baskı neticesinde engellemeyi başarmış. Açık hava elektrik hattının leylekler için en tehlikeli olduğu bölgelerde hattı toprak altından devam ettirilmesini sağlayan köylüler, elektrik direklerine korumalık takarak sertliğini azaltmış, leyleklerin uçtuğu bölgelerdeki elektrik hattını bayraklarla görünür hale getirmiş.

Leylekler için yapay yuvalar da yapan Eskikarağaçlılar, Alman masallarında 'Adebar Usta' olarak geçen leyleklerin yuvasını kurmasına yardımcı olmuş. Bugün Euronatur'dan ödül alacak olan Eskikarağaç köyü, aynı zamanda bir leylek festivali de düzenliyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA