20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Çavuşoğlu'ndan 'Kıbrıs'ta iki toplumlu etkinliklerin artırılması' çağrısı - 09:56

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'taki toplumlar arasından güven sağlanması için adanın siyasi liderlerine iki toplumlu etkinlikleri artırma çağrısında bulunduğunu hatırlattı.
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'taki toplumlar arasından güven sağlanması için adanın siyasi liderlerine iki toplumlu etkinlikleri artırma çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi ve AKPM'nin iki toplumun insanları arasındaki ilişkilerin gelişmesi alanında da önemli katkılar yapabileceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, dün akşam İstanbul'da Avrupa Kıbrıs Forumu bünyesinde düzenlenen toplantıda konuştu.

Konuşmasında Kıbrıs'ın geleceğinin belirlenmesinde genç liderlerin önemli role sahip olduğunu söyleyen AKMP Başkanı Çavuşoğlu, Arap dünyasında yaşanan gelişmelerin özellikle liderlik açısından da önemli sonuçlar ortaya koyduğunu ifade ederek şöyle devam etti: ''Yakın zamana kadar bizler, genç siyasi liderlerin ciddi sorumluluklar almak için belirli bir yaşa gelmesi gerektiğine inanırdık. Arap devrimlerinde yirmili yaşlarda gençlerin kitlelerin liderleri olduğuna ve değişmez denilen rejimleri değiştirdiğine tanık olduk.''

Foruma katılan gençlere ''Daha iyi bir gelecek için anahtarın bizlerin ellerinde olduğu bugün daha net olarak görülmektedir'' diye seslenen AKPM Başkanı Çavuşoğlu, bu açıdan bakıldığında Kıbrıs'taki gibi bölünme ve çatışmaların giderek kabul edilemez hale geldiğini ifade etti. AKPM'nin Kıbrıs konusunda pozisyonunun çok açık olduğunu ifade eden AKPM Başkanı Çavuşoğlu, ''AKPM tarafından alınmış kararlarda belirtildiği ve benim Kıbrıs'a gerçekleştirdiğim iki ziyarette de tekrar ettiğim üzere, adadaki Türkler ve Rumların haklarını güvence altına alacak, Avrupa Konseyi'nin değer ve prensipleri ile uyumlu, Kıbrıs'a nihai ve kapsamlı barışı getirecek bir çözümün bulunması gerekmektedir.'' diye ekledi.

AKMP'nin siyasi desteği altında düzenlenen, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi tarafından ortak finansmanı sağlanan Avrupa Kıbrıs Forumu'na, her yıl çeşitli mesleklerden ve adanın her iki toplumuna mensup genç siyasi liderler katılıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA