20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Çin'de son 50 yılın en sert kuraklığı yaşanıyor - 08:30

Çin'de yaşanan son 50 yılın en sert kuraklığı sebebiyle ülkede 34 milyon 833 bin kişi mağdur oldu.
Çin'de yaşanan son 50 yılın en sert kuraklığı sebebiyle ülkede 34 milyon 833 bin kişi mağdur oldu. 1 milyon çiftlik hayvanının içme suyu sıkıntısı yaşadığı bildirildi. 3 milyon 705 bin hektar tarım alanının da kuraklıktan etkilendiği ifade edildi.
Resmi Şinhua ajansının haberine göre, Çin'in en uzun nehri olan ve ülkenin bereket havzası olarak da bilinen Yangzı nehri civarı şiddetli kuraklıkla mücadele ediyor. Bölgenin aldığı yağış 1961 yılından bu yana gördüğü en düşük seviyelere geriledi. Ülkede 4 milyon 236 bin kişi temiz içme suyu bulma sıkıntısı yaşıyor. Bahar kuraklığı ülkenin kuzeyindeki Heilongjiang, Jilin, İç Moğolistan, Hubei ve Gansu eyaletlerinde etkili oldu. Güney kısmında ise Yunnan, Hunan, Jiangxi ve Jiangsu eyaletierini olumsuz yönde etkiledi.
Yaşanan şiddetli kuraklıklarda en çok etkilenen Hubei ve Hunan eyaletleri olurken, havzanın aldığı yağış oranı normalin yüzde 40 ila 60 arasında daha az gerçekleşti. Kuraklık yüzünden dünyanın en büyük barajı olan "Three Gorges Dam"de elektrik üretimi yüzde 20 oranında azaldı. Huangpi bölgesindeki Wuhan'da çiftçiler oldukça zor günler geçiriyor. Hidroelektrik santrallere bağımlı yaşayan Yunnan eyaletinde, barajlardaki su seviyesinin düşmesiyle, elektrik üretimi de yüzde 30 azaldı.
Nehirle beraber, ülkenin en büyük gölü olan Poyang da 100 yılın en düşük su seviyesine geldi ve kurumaya yüz tuttu. Balıkçıların teknelerini bile yüzdüremeyecek hale geldiği bildirildi. Toprağın yer yer çatlaması sebebiyle çiftçiler ekinlerini kurtarma derdine düştü.
Çin Maliye Bakanlığı, Hubei ve Hunan eyaletine 55 milyon yuan (850 bin dolar) yardım fonu tahsis etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA