21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Davutoğlu: AB'nin vize konusunda tutumu hayal kırıklığı - 17:24

Davutoğlu, AB'nin Türklere vize muafiyeti konusunda takındığı tutumunu hayal kırıklığı olarak değerlendirdi.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB'nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti konusunda takındığı tutumun kendilerini derin hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Bakan Davutoğlu, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Yorgo Papandreu tarafından kabul edildi, ardından Yunan mevkidaşı Dimtiris Druças'la bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Davutoğlu, AB'nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti konusunda takındığı tutumun kendilerini derin hayal kırıklığına uğrattığını Yunanistan'daki muhataplarına da aktardığını ifade etti.

Davutoğlu, "Türkiye'ye karşı uygulanan çifte standarttır. Aslında vize konusunda ve geri kabul anlaşması konusunda birinci muhatabımız AB sınırı olmak babında bir anlamda Bulgaristan ve Yunanistan'dır. Yunanistan bu konuda her zaman destek beyan etti. İstiyoruz ki Türkiye ile Yunanistan arasında, Türkiye ile AB arasında insanlar rahatlıkla seyahat etsinler." şeklinde konuştu. Yunan halkına da seslenen Davutoğlu, "Türkiye'ye geliniz. Hedefimiz halklarımızın da dostluk ve komşuluk ilişkilerini geliştirmesidir." dedi.

"MEİS'LE İLGİLİ HUKUKİ BİR TARTIŞMA BAŞLATMAK AMACINDA DEĞİLİM"

Bakan Davutoğlu, Kıbrıs'taki müzakerlerin gidişinden ve statükonun devam ettirilecek gibi görünmesinden memnun olmadıklarını ifade ederek, Kıbrıs'ta bir an önce barışın gerçekleşmesi ve Doğu Akdeniz bir bütün olarak barış havzasına dönüşmesini istediklerini söyledi. Bakan Davutoğlu, Yunan Katimerini gazetesine Meis adası ile ilgili yaptığı açıklamaların sorulması üzerine, Meis'in bir Yunan adası olduğu hususunda bir tartışmanın söz konusu olmadığını ifade etti.

"Ege'yle ilgili tüm sorunların çözümü konusunda Türkiye'nin nasıl bir olumlu yaklaşım içinde olduğunu, bugün de aramızda çok olumlu bir atmosferin bulunduğunu vurguladım." diyen Davutoğlu, Meis'in coğrafi konumunu ifade ederken, bu adayla ilgili hukuki tartışma başlatmak amacında olmadığını dile getirdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA