18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Denktaş solunum cihazına bağlandı, durumu kritik - 17:13

KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denkaş'ın durumu kritik.
KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denkaş'ın durumu kritik. Denktaş'ın doktorları, KKTC eski Cumhurbaşkanının nefes borusuna konan tüple tedavi etmeye başladıklarını söyledi. Başhekim Yardımcısı Prof. Dr Erkan Kaptanoğlu, Denktaş'ın zatürree olduğunu ve akciğer komplikasyonunun ortaya çıkmasının hastanın iyileşmesinde sorun teşkil ettiğini ifade etti.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın doktorları Yakın Doğu Hastanesi'nde bugün saat 16:00'da Denktaş'ın son durumu hakkında açıklamalar yaptı. Yakın Doğu Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof.Dr Erkan Kaptanoğlu ,"Denktaş yoğun bakımda tutuluyor. Yoğun antibiyotik tedavisi uyguluyoruz. Bütün organları tek tek iyileştirmemiz gerekiyor. Düne oranla beyninde oksijenlenme ve akciğer komplikasyonunun ortaya çıkması olumsuz bir durum. Hastamızın zatürree olması ve diğer organlardaki bazı sorunlar iyileşme sürecini biraz daha etkilemektedir." dedi.

Denktaş'ın doktorlarından Akciğer Hastalıkları Uzmanı Finn Rasmussen de Denktaş'ın durumunun kritik olduğunu kaydetti. Rasmussen, "Hastamızın akciğer solunumunda bir kötüleşme oldu. Beyin kanamalarında böyle bir sıkıntıyla karşılaşabiliriz. Nefes borusuna konulan tüple tedavi ediyoruz. Durumunun kritik olduğunu söyleyebiliriz." ifadelerine yer verdi.

Akciğer yetmezliğinin kötü bir durum olduğunu aktaran Rasmussen, "Bu durumdan iyileşen pek çok hasta var. Akciğer yetmezliği çok önemli bir hastalıktır. Beyinde oksijenlenme durumu olunca vücuttaki diğer bölgelerde büyük oranda olumsuz yönde etkilenmektedir." şeklinde konuştu.

Nöroloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu ise, "Beyindeki stabilize durumu devam etmektedir. Hastamızın çok az miktarda ödem tutucu bir rahatsızlığı var. Kanama ve tıkanma yok. Bizim için solunumu ön plandadır." ifadelerini kullandı.

Denktaş'ın Türkiye'ye sevkinin şuan için söz konusu olmadığını bildiren Özmenoğlu, "Hasta çok çabuk hastaneye geldi. Beyin kısmına müdahale çok başarılı geçti. Yaş itibariyle bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Yani hastamızda birden fazla hastalığın olması iyileşme durumunu olumsuz yönde etkiliyor. Hastaya uygulanacak tedavi bellidir. Uygulanması gereken tedavinin aynı olmasında dolayı Denktaş'ın Türkiye'ye sevki söz konusu değildir. Bu anlamda bizim için zaman kavramı çok önemli." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA