16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Depremin artçı şokları bile Türkiye için büyük deprem! - 15:25

Doç. Dr. Serdar Küyük, Japonya'da artçı şoklarının bile Türkiye için çok büyük bir deprem olduğunu bildirdi.


Tokyo Üniversitesinde misafir öğretim görevlisi olarak çalışan Türk bilim adamı Yrd. Doç. Dr. Serdar Küyük, Japonya'da bugün meydana gelen depremin artçı şoklarının bile Türkiye için çok büyük bir deprem olduğunu bildirdi.
    Cihan Haber Ajansı'nın telefonla ulaştığı Tokyo Üniversitesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü'nden Yrd. Doç. Dr. Küyük, depremin etkilerinin henüz öngörülemeyeceğini ifade ederken, insanların ciddi korku içinde olduğunu kaydetti. Küyük, "Japonya bugün 14:40 civarında 8.8 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldı. Çok uzun sürdü ve daha sonra artçı şoklar yaşandı. Deprem insanları çok korkuturken, etkilerini çok büyük olabilecek gibi duruyor." dedi.
    Deprem sonrası yaşanan artçı şokların da çok büyük olduğunu aktaran Türk bilim adamı Küyük, "Depremin artçı şokları bile Türkiye için büyük deprem" ifadelerini kullandı. İlk artçı şokun 7.4 büyüklüğünde olduğunu kaydeden Küyük, daha sonra 10-15 sarsıntının daha yaşandığını belirtti.

    "TOKYO'DA HALK SOKAKLARDA VE TRAFİK VAR"
    Tokyo'da raylı sistemlerle ulaşımın durdurulduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Küyük, "Tokyo ve çevresindeki hızlı tren seferleri ve raylı ulaşım durduruldu. Sokalar insanlarla dolu, herkes yürüyor trafik var. Tokyo'da raylı ulaşım çok yaygın olduğu için, durması ile insanlar evlerine ulaşamıyor." ifadelerini kullandı.

    "EN BÜYÜK PROBLEM YANGINLAR"
    Küyük şöyle devam etti: "Modern binalarda her hangi bir zarar yok. Depremin vurduğu bölgelerde yangınlar var. Binaların içindeki eşyalardan kaynaklanan yangınlar çıktı. Eksi binalarda ise yıkımlar var. En büyük problem şu an yangın ve ciddi anlamda yangınlar var."

    "TSUNAMİ UYARISI 30 DAKİKA ÖNCE YAPILDI"
    Artçı sarsıntıların bir hafta sürebileceğini belirten Küyük, "Tsunaminin Sendai'ye ulaşmadan 30 dakika önce uyarı verildi. İlk önce 4, sonra 6 ve en 10 metreye kadar çıktı tsunami dalgalarını yüksekliği uyarısı. Tahmin edilenden daha fazla tsunami etkisi var. Tsunaminin karada 200-300 metre ilerlemesi bekleniyordu. Ancak şu an kilometrelerce ifade ediliyor. Arabaları götürdü hatta bazı binalarda tsunami sularına kapıldı. Yollarda inanılmaz bir korkunç sahne var. Ancak Tokyo'ya doğru tsunaminin fazla etkisi yok." şeklinde konuştu.

    "JAPONYA'DAKİ EN BÜYÜK DEPREM"
    Japonya'da yaklaşık 4 yıldır bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Serdar Küyük, "Japonya deprem büyüklüğü hesaplama sistemine göre bu zaman kadar 5+ büyüklüğünde deprem görmüştüm. Bugünkü depremin büyüklüğü ise 7 olarak açıklandı. Bu Japonya sistemine göre en büyük deprem." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA