24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Dışişleri Bakanlığı: AP raporu tek taraflı, gerçeklerle bağdaşmıyor - 16:32

Dışişleri Bakanlığı, bugün kabul edilen Avrupa Parlamentosu (AP) 2011 Türkiye Raporu'nu "Tek taraflı, gerçeklerle bağdaşmayan ve tarafımızdan kabulü mümkün olmayan unsurlar içermektedir.
Dışişleri Bakanlığı, bugün kabul edilen Avrupa Parlamentosu (AP) 2011 Türkiye Raporu'nu "Tek taraflı, gerçeklerle bağdaşmayan ve tarafımızdan kabulü mümkün olmayan unsurlar içermektedir." şeklinde değerlendirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "AB kurumlarının aday ülkeler hakkındaki değerlendirmelerinin, bir yandan katılım sürecinde tamamlanması beklenen gerekliliklere dikkat çekerken, diğer yandan süreci ilerletmeye yönelik olarak aday ülkeyi teşvik edici bir yaklaşımla kaleme alınması gerekmektedir. AP Genel Kurulu tarafından ülkemiz hakkında bugün kabul edilen Rapor ise, ülkemizde reformlar alanında atılan olumlu adımlara kısmen değinmekle birlikte, esas itibariyle, tek taraflı, gerçeklerle bağdaşmayan ve tarafımızdan kabulü mümkün olmayan unsurlar içermektedir." denildi.

Müzakere eden aday ülke sıfatıyla Türkiye'nin Avrupa halklarının temsilcisi ve AB kamuoylarının sesi olan AP'den adil ve objektif olmasını ve işlevinin gerektirdiği ciddiyeti sergilemesini beklediği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi: "Raporda, AB'nin çıkarları gözardı edilme pahasına, malum ülkeleri temsil eden az sayıdaki Parlamenterin iç siyasi mülahazalarıyla bazı hususlara yer verildiğini görmekteyiz. Bu yaklaşımı, Türkiye-AB ilişkilerinin dayandığı tarihi geçmiş, paylaşılan değer, çıkar ve hedefler ile ilişkilerimizin bugün ulaştığı nokta itibariyle mantıklı ve sağduyulu bir çerçeveye oturtmak mümkün değildir."

AP tarafından yayınlanan belge ve raporların Türkiye açısından anlam taşımasının ancak ciddi, yapıcı ve tarafsız bir tutum benimsenmesi halinde mümkün olabileceğini vurgulayan Dışişleri Bakanlığı, "Ülkemizin, kazanılmış haklarına sahip çıkmaya ve AB'ne katılım hedefimiz doğrultusunda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğinden kimsenin şüphe duymaması gerekir." vurgusunu yaptı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA