21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Emine Bozkurt Türkiye'deki son gözaltıları 'düşündürücü' buluyor - 17:26

Avrupa Parlamentosu Sosyalist fraksiyon Milletvekili Emine Bozkurt, gerçekleştirilen Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakereleri çerçevesinde ilerlemelerin tartışıldığı oturumda yaptığı konuşmada; "Türkiye'de gazetecilerin ve yazarların tutuklanması
Avrupa Parlamentosu Sosyalist fraksiyon Milletvekili Emine Bozkurt, gerçekleştirilen Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakereleri çerçevesinde ilerlemelerin tartışıldığı oturumda yaptığı konuşmada; "Türkiye'de gazetecilerin ve yazarların tutuklanması, salt demokratik değerler ve ifade özgürlüğü açısından bakıldığında düşündürücü." açıklamasında bulundu.

Emine Bozkurt, konu ile ilgili olarak açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Gerçekleştirilen son tutuklamalar neticesinde Türkiye'de basın özgürlüğünün baskı altında olduğu yönündeki eleştirilere bir yenisi daha eklenmiş oldu, umarım tutuklamaları haklı kılacak deliller yetkililerin elinde mevcuttur. Aksi takdirde bu tutuklamalar Türkiye'de fikir özgürlüğüne gölge düşürecektir. Şunun bilinmesi gerekiyor ki, müzakerelerde ilerleme ve ortak güvenin arttırılması ancak ve ancak hem Avrupa Birliği hem de Türkiye tarafından verilen sözlerin ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi neticesinde gerçekleşecektir. Ayrıca, öyle inanıyorum ki müzakere sürecinde yeni fasılların açılması, insan haklarının iyileştirilmesi ve hukukun işleyişinin iyileştirilmesi noktalarında yeni dinamikler doğuracaktır. Gerek Avrupa Birliği içerisinde, gerekse ilerlemiş demokrasilerde, ifade ve fikir özgürlüğünün güvence altında olması en temel demokratik prensiplerdendir, pek tabii ki yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü de sağlıklı ve ileri bir demokrasinin temel taşlarındandır. Bu çerçeveden bakıldığında, Avrupa Birliği'ne üye olmak isteyen Türkiye, bu noktalarda gerekli iyileştirmeleri gerçekleştirmekle tam üyelik sürecini hızlandırmış olacaktır."

Emine Bozkurt ayrıca bu sene yüzüncüsü kutlanan Dünya Kadınlar Gününde, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'de daha fazla kadın milletvekili olması için kotaların uygulanması yönünde fikir belirttiğini hatırlattı ve Türk Hükümetini kadın haklarını daha da iyileştirilmesini ve bu kazanımların anayasal güvence altına alınmasının önemini vurguladı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA