22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Eroğlu: Hristofyas sadece istemeyi biliyor - 15:03

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Dimitris Hristofyas'ı kabul edilemeyecek bazı talepleri müzakere sürecinde sürekli masaya getirmekle suçladı.
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Dimitris Hristofyas'ı kabul edilemeyecek bazı talepleri müzakere sürecinde sürekli masaya getirmekle suçladı. Eroğlu, "Anlaşmaların karşılıklı uzlaşı halinde yapılır. Sadece istemekle bu sorun çözülemez." ifadelerini kullandı.

Eroğlu, arzularının; KKTC halkına mutlu, huzurlu, güven içinde yaşam sağlayacak bir antlaşmaya imza atmak olduğunu ifade ederek, "Bunun aksi yönünde yapılacak olan anlaşma bir anlaşma değil , KKTC devletinin yıkımı, Kıbrıs Türk halkının felaketi olur." dedi.

Esentepe Zerdali Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının kendisine; "bu topraklarda Rumlara eşit, aynı haklara sahip ve KKTC sınırları dahilinde güven içinde, Türkiye'nin garantisinde yaşayacağı bir antlaşma için" yetki verdiğini vurguladı. Eroğlu, omuzlarında hissettiği görevin bu olduğunu söyledi. Müzakereleri bu görev bilinci içinde sürdüreceğini ve karşı tarafın anlaşma istemesi halinde Kıbrıs'ta bir anlaşma olabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Lider Hristofyas'ın "sadece vereceksiniz" diyerek karşısına dikildiği sürece anlaşma yapmanın zorluklarının kendiliğinden ortaya çıktığını kaydetti.

Geçen hafta Rum tarafında gerçekleşen genel seçimlerde Rumların Girne bölgesi milletvekillerini de seçtiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, Girne bölgesinde 1974'ten bugüne çok büyük ve önemli gelişmeler ve değişim yaşandığına işaret etti. Rumlardan kalan tarım dışı arazilerin bugün villalarla dolduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Değişik ülkelerden gelen insanların bu bölgeye yerleşmesiyle KKTC'nin dış dünyaya verdiği mesajlar da değişmiştir.." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA