22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Esed'in az petrolü kaldı

Beşşar Esed'in elindeki petrollerin kendine bile zor yettiği ortaya çıktı.


Beşar Esed yönetiminin 2011'de Suriye'ye uygulanan yaptırımlardan önce günde ortalama 370 bin varil petrol ürettiğini kaydeden uzmanlar, şimdiki üretimin ise rejimin uçaklarına ve savaş araçlarına dahi yetmeyecek kadar azaldığını belirtti.

Suriye'de Esed güçlerine yönelik beklenen uluslararası müdahale öncesi, petrol üretimi ve tedarikine ilişkin kaygılar da giderek artıyor. Uzmanlar 2011'de Suriye'ye uygulanan yaptırımlardan önce günde ortalama 370 bin varil petrol üretimi gerçekleştiren Esed yönetiminin, şimdiki petrol üretiminin ise kendi uçaklarına ve savaş araçlarına dahi yetmeyeceği görüşünde birleşiyor. Müdahalenin ilk aşamasında üretim kapasitesi ciddi oranda düşen petrol üretim tesislerinin hasar alması halinde Esed yönetiminin çaresiz kalacağı, taarruz ve savunma araçlarına dahi yakıt bulmakta güçlük çekeceği öne sürüldü.

BÖLGESEL TEDİRGİNLİK PETROLÜ ETKİLEDİ

Yenişafak'ın bu haberine göre Suriye endişesiyle ralli yapan brent petrolün varil fiyatı dün 117,31 dolar seviyesini görürken, artış haftalık bazda yüzde 4,58'i buldu. Vadeli İşlem ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, şu anda Suriye'nin herhangi bir resmi petrol ihracatı bulunmadığını belirtti. Ergezen, Esed yönetiminin petrol üretiminde eskisi gibi güçlü olmamasının savaşın dengelerine etki edeceğini ifade ederek, 'Hatta petrol üretim tesislerinin hasar alabileceği düşünülürse, Suriye yönetiminin uçak dahil motorlu araçlar için yeterli petrol kaynağına ulaşması elimizdeki verilere göre mümkün görünmüyor' diye konuştu.

Ergezen, Suriye'nin, petrol piyasasında küçük bir pay almasına rağmen, petrol fiyatlarının neden yükseldiği sorusunu ise şöyle cevapladı: 'Yükselişin tek açıklaması, bölgesel tedirginliktir. Suriye, dünyanın en büyük ve ucuz maliyetli petrol üretim alanı olan Irak'a komşu durumda. İran'a yakınlığı ise olası bir operasyon için soru işareti olarak görülmektedir. Olası operasyonun, bölgedeki dengeleri etkileyebileceği endişesi, petrol fiyatlarında risk primi artışına sebep oluyor. Hatta petrol üretim tesislerinin hasar alabileceği düşünülürse, Suriye yönetiminin uçak dahil motorlu araçlar için yeterli petrol kaynağına ulaşması elimizdeki verilere göre mümkün görünmüyor'

MÜDAHALE PETROL FİYATINI ARTTIRIR

Genç Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı İlker Alkun ise, Suriye'ye olası bir askeri müdahalenin halihazırda yukarı yönlü seyreden ham petrol fiyatlarını daha da yükselteceğini ve fiyatlarda bir dalgalanmanın kaçınılmaz olduğunu belirterek, Türkiye'nin ham petrol arz güvenliğinde sıkıntı yaşamayacağını kaydetti. Alkun, ulusal petrol stokunun gerektiğinde arz güvenliği ve fiyat ayarlamaları için de kullanılabileceğini söyleyerek, kur ve petrol artışlarının nihai kullanıcıya yansımalarının en aza indirgenmesi için enerji bürokrasisi tarafından kurulan sistemin başarıyla çalıştığını bildirdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA