21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Füle: Sırbistan'ın AB yolunda büyük engel ortadan kalktı - 19:15

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Ratko Mladiç'in yakalanmasıyla adaletin yerini bulduğunu ve Sırbistan'ın AB üyeliği yolundaki büyük bir engelin ortadan kaldırıldığını söyledi.
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Ratko Mladiç'in yakalanmasıyla adaletin yerini bulduğunu ve Sırbistan'ın AB üyeliği yolundaki büyük bir engelin ortadan kaldırıldığını söyledi. Füle, Sırbistan'ın bugün AB'ye kesinlikle daha yakın olduğunu vurguladı.

Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen Füle, Sırp yönetiminin kendilerinin ve Sırbistan'ın güvenilirliğini kanıtladığını söyledi. Stefan Füle, bununla birlikte AB üyeliği için olumlu bir cevap alabilmesi için Sırbistan'ın hâlâ yapması gereken reformlar ve yerine getirmesi gereken şartlar olduğunu dile getirdi.

Stefan Füle, "Bugün Sırbistan için, Batı Balkanlar ve tüm Avrupalılar için büyük gün. Avrupa Komisyonu, sadece Mladiç'i yakalanması konusundaki çabalarından ötürü değil; Batı Balkanlarda barış ve istikrar için oynadığı rol dolayısıyla da Sırbistan Devlet Başkanı Tadiç'e kutluyor." ifadelerini kullandı.

ASHTON SIRBİSTAN'LA ASKIYA ALINAN ANLAŞMALARI İMZALAYACAK
Srebrenitsa'da Boşnaklara soykırım uygulamaktan aranan Bosnalı Sırp Komutan Ratko Mladiç'in yakalandığı, AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton'un Belgrad ziyareti sırasında açıklandı. Ashton, Tadiç'in daha önce verdiği sözü tutmuş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Sırbistan'ın AB üyeliği için 'tazelenmiş bir enerji' ile çalışacaklarını söyledi. Ashton, "Umarım hızlı bir şekilde yol alırız." şeklinde konuştu.

Belgrad-Priştine diyalogu kapsamındaki görüşmelerine başlayan Ashton'un bu akşam Sırbistan İçişleri Bakanı İvica Dacic ile daha önce askıya alınan anlaşmalara imza atması bekleniyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA