20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

G-8 zirvesinden "Kaddafi gitmeli" kararı çıktı - 19:33

Fransa'nın Deauville kentinde gerçekleştirilen iki günlük G-8 zirvesinde, Libya lideri Muammer Kaddafi aleyhinde karar çıktı.
Fransa'nın Deauville kentinde gerçekleştirilen iki günlük G-8 zirvesinde, Libya lideri Muammer Kaddafi aleyhinde karar çıktı. Libya konusunda Batı ülkeleri ile ters düşen Rusya da Kaddafi'nin gitmesi konusunda ikna edildi.
    Zirveye katılan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Kaddafi'nin "artık görevi bırakması gerektiğini" söyledi. Zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan basın Medvedev, ülkesinin Mikhail Margelov adında bir temsilciyi de görüşmelerde bulunmak üzere Bingazi'ye göndereceğini belirtti. Zirveye ev sahipliği yapan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de Batılı ülkelerin Libya sorununu çözümü konusunda Medvedev'in yardımına ihtiyaçları olduğunu söyledi. Kaddafi ile arabuluculuk yapılmasının faydasız olduğunu savunan Sarkozy, sorunun çözümüne yönelik her türlü yardımı memnuniyetle karşılayacaklarını vurguladı.
    İngiltere Başbakanı David Cameron da NATO önderliğindeki ittifak güçlerinin Libya'ya yönelik saldırılarının "yeni bir döneme girdiğini" dile getirdi. Cameron, özellikle İngiliz Apache savaş helikopterlerinin kullanılmasının Muammer Kaddafi üzerindeki baskıyı artıracağını savundu. Cameron, "Bizim de siyasi, askeri ve ekonomik baskıyı artırmamız doğru olur" şeklinde konuştu.
    İki gün süren toplantıların sonunda yayınlanacak olan sonuç bildirgesinde de "Kaddafi'nin gitmesi gerektiği" şeklinde ifadelerin yer alacağı kaydedildi. Bildiri taslağında "Kaddafi ve rejiminin Libya halkına karşı ciddi suçlar işlemeye devam ettiği açıktır. Kaddafi bütün meşruiyetini kaybetmiştir. Gitmelidir" denildiği öğrenildi.

    OBAMA BOL BOL İMZA DAĞITTI
    Toplantıların ardından zirveye katılan liderler aile fotoğrafı çektirdi. Fotoğraf çekiminde G-8 ülkelerinin yanı sıra zirveye katılan Senegal, Gine ve Fildişi Sahilleri gibi ülkelerin temsilcileri de yer aldı. Toplantının ardından liderler yürüyerek ayrılırken, orada bulunan bazı vatandaşlarla da ayaküstü görüşme imkanı buldu. En çok ilgi gören lider olan ABD Başkanı Barack Obama, bol bol imza dağıttı. İrlanda ile başlayıp İngiltere ve Fransa ile devam ettiği Avrupa turunda daha sonra Polonya'ya geçti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA