22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Gül ile Berdimuhamedov telefonda görüştü - 07:59

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkmen basınında yer alan haberlere göre, liderler iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.
Türkmen lider, Gül'e Nisan ayında İstanbul'da yapılacak Birleşmiş Milletler'in 4. toplantısına gönderdiği davetiye için teşekkür etti ve söz konusu zirveye bir heyet göndereceğini belirtti.
Türkiye ile Türkmenistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için çaba harcayacaklarını kaydeden Gül ile Berdimuhamedov, ticari ve ekonomik ilişkilerinin bundan sonra da geliştirilmesi için önemli potansiyelin bulunduğunu ve son yıllarda ekonomik işbirliğinin daha da arttığını ifade etti. 2010 yılında iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin bir önceki yıllara göre yüzde 30 oranda arttığı kaydedildi.
Türkmenistan'da 600'ün üzerinde Türk şirketi faaliyet gösteriyor. Telefon görüşmesinde, Türkmenistan'da çeşitli alanlarda büyük yatırım projelerine imza atan Türk şirketlerinin, bu ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağladığı vurgulandı. Liderler, iki ülke arasındaki üst düzey ikili görüşmelerin önemine değinerek, bundan sonra da bunun hem hükümet hem de parlamento düzeyinde devam ettirilmesi gerektiğini kaydettiler.
Türkmen lider Berdimuhamedov, Türk mevkidaşı Gül'ü Türkmenistan'a davet etti. Gül de, aynı zamanda Berdimuhamedov'u Türkiye'ye davet etti. Davetlerin memnuniyetle kabul edildiği ve ziyaret tarihlerinin diplomatik çevreler tarafından belirleneceği öğrenildi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA