20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Hristofyas: Kıbrıslı Türkler Rumlarla aynı ahlaka sahip - 12:48

Rum lider Dimitris Hristofyas, Kıbrıslı Tükrlerin kendileri gibi Kıbrıslı olduğunu söyledi.
Rum lider Dimitris Hristofyas, Kıbrıslı Tükrlerin kendileri gibi Kıbrıslı olduğunu söyledi. Rum lider, "Onlar da bizim gibi Kıbrıslıdırlar ve Kıbrıs nüfusunun demografik oluşumunun değiştirilmesi maksadıyla Türkiye'den on binlerce yerleşiğin varlığına karşı isyan ediyorlar." dedi.

Rum basınının haberine göre Hristofyas, Avustralya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Türkiye'yi savaş suçu işlemekle suçladı. Rum lider, "Kıbrıslı Türkler de bunu çok dinamik şekilde kınamaya başladılar; çünkü Kıbrıs kimliklerini yitirmeye başladıklarını hissediyorlar. Kıbrıslı Rumlarla aynı ruh yapısına, aynı ahlaka ve aynı ananeye sahiptirler. İster Kıbrıslı Rum ister Kıbrıslı Türk olsun, milliyetçi ve şoven davrananlar kendi vatanlarına karşı suç işliyorlar. Bunların, vatanı ve halkımızı intihara sürüklediğine inanıyorum." açıklamalarında bulundu.

Güney Avustralya Eyalet Başbakanı Mike Rann da Hristofyas'ın Avustralya'ya bir önceki ziyaretini Rum Meclis Başkanı olarak yaptığını, bu sefer kendisini "devlet başkanı, bütün Kıbrıslıların temsilcisi, Kıbrıs'ın tek yasal hükümetinin başkanı olarak" karşıladıklarınısöyledi.

RANN: KIBRISLI TÜRKLERİN MİTİNGLERİNİ İLGİYLE İZLEDİM
Rann, "Kıbrıslı Türklerin kısa süre önce yaptıkları; taleplerinde gerçekçi olmayan ve BM kararları çerçevesinin dışında talepleri olan liderlerinden usandıklarını gösteren mitingleri büyük bir ilgiyle izledim. İşgale ve kolonizasyona infial gösterdiler. Kıbrıslı Türkler mümkün olan tek bir yol olduğunun bilinciyle, kimliklerini korumak istiyorlar. Siz de, Sayın Başkan; ilham veren insanlarla birlikte onlara yol gösteriyorsunuz." dedi.

Fileleftheros haberi "Güney Avustralya Başbakanı'ndan Net Açıklama... 'Kıbrıslı Türkler İşgale ve Kolonizasyona İnfial Gösterdi'... Hristofyas'ın Çözüme Dair Rolünü Övdü" başlığıyla verdi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA