20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Irak Türkmenleri Lahey'de ofis açtı - 11:15

Hollanda'da yaşayan 2 bin 500 Iraklı Türkmenin ihtiyaçlarına cevap vermek için geçen yıl kurulan Hollanda Irak Türkmenleri Danışma Kurulu (ITAR), Lahey'de ofis açtı.
Hollanda'da yaşayan 2 bin 500 Iraklı Türkmenin ihtiyaçlarına cevap vermek için geçen yıl kurulan Hollanda Irak Türkmenleri Danışma Kurulu (ITAR), Lahey'de ofis açtı.

Açılış törenine Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan ve Irak'ın Lahey Büyükelçisi Dr. Saad Abdulmecid El Ali ile Irak Türkmenleri ve davetliler katıldı.

ITAR Genel Sekreteri Sabah Mardan, amaçlarını, Hollanda'da yaşayan Türkmen vatandaşlarına ulaşmak, Hollanda'daki STK'larla daha fazla işbirliği ortamı sağlamak, ITAR vasıtasıyla daha geniş kapsamlı programlar yapmak ve Hollanda'da daha evvel kurulmuş olan Irak Türkmen derneklerini aynı çatı altında toplamak olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, "Hollanda'nın parlamento kenti Lahey'de böylesi bir büronun açılması yerinde bir karar. Türkmen kardeşlerimizin bir araya gelmeleri adına bu ofis önemli bir işlevi yerine getirir umarım. Öte yandan ITAR'ın kuruluşunun yıldönümünü de bu vesileyle tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Irak'ın Lahey Büyükelçisi Dr. Saad Abdulmecid El Ali ise, "Türkmen vatandaşlarımızla gurur duydum. Tarih boyunca büyük sıkıntılar yaşayan Irak Türkmen halkının çektikleri unutulmadı. Demokrasinin beşiği sayılan Avrupa'da ofis açmak basit bir olay değil. Bu manada emeği geçen ITAR yöneticilerine teşekkür ederim. Demokrasi aynı bir bebek gibidir. İyi bir bakım, itina ister. Irak Türkmen halkının demokrasiyle çoğu şeyi aşacağına inanıyorum. Türkmenler, Irak için çok önemli. Sıkıntıları biliyoruz. Bu sıkıntılar demokrasiyle aşılabilir. Yeni büro tekrar hayırlı olsun." dedi.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA