22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Japon depremzedelere Google yardımı - 12:01

Google, dün önce 8,9 şiddetindeki deprem ardından da tsunami felaketini yaşayan Japonya halkına yardım etmek için "kişi arama motoru" kurdu.
Google, dün önce 8,9 şiddetindeki deprem ardından da tsunami felaketini yaşayan Japonya halkına yardım etmek için "kişi arama motoru" kurdu. Bu arama motoru sayesinde depremzedeler, kayıp yakınlarını bulabiliyor. Japon vatandaşları, kayıp yakınlarını buradan arayabilirken kayıplar hakkında bilgisi olanlar da yine bu sayfaya bilgi girebiliyor.
    Google kişi arama motoru, bir mesaj panosu ve bir dizin şeklinde çalışıyor. Burada kişi araması yapılabilirken, yakınlarıyla irtibat kuramayanlar da buraya yazdıkları mesajlarla güvende olduklarını duyurmaya çalışıyor. Aram motoru, geniş bir kullanım ağı ulaşması için sitelerin içine yerleştirilebiliyor. Ayrıca sosyal paylaşım siteleri üzerinden de ulaşılabiliyor.
    Arama motoru kurulduktan sonraki ilk birkaç saat içerisinde tam 4 bin kişi tarafından kullanılmış. Deprem ve tsunaminin verdiği zararın boyutu tam olarak henüz bilinmiyor; ancak on binlerce kişinin de yer değiştirmiş olabileceği belirtiliyor.
    "Kişi Arama Motoru" (The Person Finder), büyük felaketlerden sonra yaşanan ortak sıkıntılar düşünülerek kurulmuş. Bu arama motorları birçok yardım kuruluşu tarafından da kurbanlar hakkında bilgi almak ve yardım ulaştırmak için kullanılıyor.
    Bu tür arama motorlarından önce farklı ajanslardan gelen bilgileri toplamak ve kayıp yakınlarının birbirlerini bulmalarını sağlamanın daha zor olduğuna dikkat çekiliyor.
    Bu sistem ilk olarak Ocak 2010'da Haiti depremi sonrasında kullanılmıştı. Ancak temelleri ise Katrina Kasırgası sonrasında atılmıştı. Site kurulduktan sonra dünya genelinde birçok gönüllü de destek vermişti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA