16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Japonya'daki 8.9'luk deprem 4 büyük şirketi de vurdu! - 14:15

Japonya'da 8,9 şiddetinde meydana gelen deprem, bölgedeki 4 büyük firmayı da olumsuz etkiledi.


Japonya'da bugün 8,9 şiddetinde depremin meydana geldiği bölgede 4 büyük şirketin fabrikaları bulunuyor. Motorlu araç üreticileri Honda, Fuji ve Toyota'nın yanı sıra Sony elektronik ürün sektörünün önde gelen şirketinin fabrikaları bu bölgede faaliyet gösteriyor. Ayrıca Citigroups Holding'in de bölgede tesisleri bulunuyor. Bu firmalardan Citigroups'a ait olanlar dışında tesislerin bazılarında çalışmaların durdurulduğu bildirildi.

Şirketlerin bölgede bulunan tesisleri ve son durumları şöyle:

Toyota: Sendai yakınındaki Miyagi bölgesinde Ocak 2011'de üretime başlayan bir motor fabrikası bulunuyor. Yıllık kapasitesi 120 bin olan fabrikada Yaris üretiliyor. Iwate bölgesinde Kanto Auto Works adlı bir üretim tesisi bulunuyor. Burada ise Belta, Auris, Blade gibi küçük arabalar üretiliyor. Yine Miyagi'de Panasonic şirketiyle ortaklaşa yürütülen Prime Earth EV Energy tesisi bulunuyor. Hibrit araçlar için şarj üretilen bu tesiste üretim tamamen durdu. Aynı bölgede Toyota Motor Tohoku adlı araba parçaları üretim tesisi bulunuyor. Ekim 1998'den beri faal olan tesiste üretim durdu.

Honda: Tochigi bölgesinde motor parçaları üreten bir fabrika bulunuyor. Aralık 1970'te kurulan fabrikada depremde biri kadın en az 2 kişinin öldüğü bildirildi. Aynı bölgede büyük R&D tesisleri bulunuyor. Şirketi zararı ve ölü sayısını doğruladı.

Fuji Ağır Sanayi Şirketi: Subaru motorlu araçlarının ve hava araçlarının üreticisi olan Fuji'nin, Tochigi bölgesinde bir uçak fabrikası ve sanayi araçları fabrikası bulunuyor. Şirketten son durum ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Sony: Fukushima bölgesinde 2, Miyagi bölgesinde 4 fabrikası bulunuyor. Fabrikaların kapatıldığı ve tamamen boşaltıldığı bildirildi. Miyagi'deki fabrikalardan birinin yarı iletken madde ürettiği, diğer üçünün ise optik film ve diğer parçaları ürettiği belirtildi. Fukushima'daki iki fabrikada ise pil ve şarj üretiliyor.

Citigroup Holdingleri: Ticaret tesislerinde herhangi bir zarar olmadığını ve normal çalışmasını sürdürdüğü bildirildi. Tokyo'daki bütün çalışanların da güvende olduğu aktarıldı. Sendai'de ofisi bulunmuyor.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA