23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Japonya, tusunamide mahsur kalanları kurtarmaya odaklandı (Haber-İzlenim) - 18:41

Tarihinin en büyük depremini yaşayan Japonya, ülkenin kuzeydoğusunu vuran 10 metrelik dev dalgalarda mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor.
Tarihinin en büyük depremini yaşayan Japonya, ülkenin kuzeydoğusunu vuran 10 metrelik dev dalgalarda mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor.

Depremin ardından uçak seferlerine kapanan Tokyo'daki Narita havalimanı bugün açıldı. Havaalanında olağanüstü bir durum göze çarpmıyor. Depremden etkilenmiş olacak, havaalanının tavanındaki bazı bölmelerinde su sızıntısı vardı. Depremden dolayı trenler çalışmazken, karayolu ile ulaşım sağlanıyor. Narita havaalanında şehir merkezine doğru uzun araç kuyrukları görülüyor. Havaalanında ülkelerine dönmek isteyen yolcular bekliyor. İptal edilen seferlerden dolayı havaalanında geceleyen gazeteci ve yolcular göze çarpıyor. Burada, televizyonlardan verilen deprem ile ilgili gelişmeler takip ediyor.

BAŞKENTTE SOKAKLAR SESSİZ
32 milyonluk Tokyo'da da sokakların sessizliği göze çarpıyor. Halk deprem gecesi artçılardan dolayı uyku uyumamış. Tokyo'da deprem günü 80 bine yakın kişinin evlerine gidemediği ve geceyi işyerlerinde geçirdikleri kaydedildi. Halka enerji kullanımı konusunda tasarruflu olmaları çağrısı yapılıyor. Cep telefonlarını düşürmek çokça mümkün olmuyor. Halk, internete girerek iletişimi sağlıyor.

TÜRKLERİN DURUMU İYİ
Edindiğimiz bilgilere göre, depremde ölen ya da yaralanan Türk vatandaşı yok. Bu ülkedeki Türk okulları da depremden etkilenmemiş. Deprem bölgesinden okuyan Türk öğrencilerin de durumları iyi. Türkiye adına şimdilik kötü bir haber yok Japonya'da.

Resmi rakamlara göre ölü sayısı 700, kayıp sayısı ise 900 . Ancak devlet televizyonu NHK, liman kenti Minamisanriku'da tsunaminin ardından yaklaşık 10 bin kişiden haber alınamadığını duyurdu. Başbakan Naoto Kan, şu ana kadar 3 bin kişinin kurtarıldığını ve depremin ardından hayat kurtarmaya hedeflendiklerini söyledi. Depremin ardından oluşan nükleer reaktörlerdeki yangınlar, radyoaktif sızmalara karşı yetkilileri en çok rahatsız eden konuların başında geliyor. Fukushima bölgesindeki nükleer santralde oluşan patlama sonrası çevredeki tahliye alanı 10 kilometreden 20 kilometreye çıkarıldı ve on binlerce kişi tahliye edildi. Depremin vurduğu Sendai'de kurtarılanlar ise otellere sığındı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA