21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kaddafi: Türk işçilere her zaman kapımız açık - 12:00

Türk işçilerin Libya'dan çekilmesinden memnun olmadığını ifade eden Libya lideri Muammer Kaddafi, "Libya'ya dönmeleri halinde her zaman kapımız açık.
Türk işçilerin Libya'dan çekilmesinden memnun olmadığını ifade eden Libya lideri Muammer Kaddafi, "Libya'ya dönmeleri halinde her zaman kapımız açık. Onların Libya'daki yeni inşaat projelerinde işleri var. Türk işçilere en kısa sürede geri dönüş garantisi vereceğim." dedi.

TRT Türk'e Trablus'ta mülakat veren Muammer Kaddafi, Türkiye ile ülkesi arasında mükemmel ilişkilerin olduğunu, Türk şirketlerinin de Libya'da her zaman önceliğe sahip olduğunu ifade etti. "Türkler kardeşimiz, tarihimiz bir. Yüzlerce yıl birlikte yaşamış olan aynı halklarız. Hepimiz Osmanlıyız. Tarihimiz bu, bunu reddedemeyiz." diyen Kaddafi, Türk işçilerin tahliyesinden ise memnun olmadığını kaydetti.

TÜRKİYE'Yİ MAZUR GÖRÜYOR
Türkiye'den gelen açıklamalardan da memnun olmadığını ortaya koyan Kaddafi, buna rağmen Türkiye'yi 'mazur gördüğünü ifade etti. Kaddafi, "Türkiye, duyduğu haberlerden etkilendi. İşçilerin çekilmesi iyi bir tutum değildi. Tabi Türkiye olayların gerçek yüzünü öğrendiğinde ve Libya'da kargaşa olmadığını anladığında tutumunu değiştirecektir. Yaşanan olayların arkasında El Kaide örgütünün olduğunu görünce durumu anlayacak." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın mücadelesini 'Kürtlerin hak arayışı' şeklinde yorumlayan Kaddafi, "Senelerdir Türk Ordusu Kürtlerle savaşıyor. Neden Türkiye'nin hava sahasını kapatmıyor?" diye sordu.

AVRUPA'YI EL KAİDE İLE KORKUTTU
Libya'daki savaşı El Kaide'ye karşı yürüttüklerini öne süren Kaddafi, isyancıların sayılarının sınırlı olduğunu fakat 'ne yapacaklarını görmek için', onları kendi hallerine bıraktıklarını ifade etti. Kaddafi, Bingazi ve çevresinde kaldıkları sürece isyancıları kuşatma altına alacaklarını, yayılmaya kalkarlarsa da onlara müdahale edeceklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseiyi'nin, iddiaları araştırmadan verdiği yaptırım kararını tanımadıklarını söyleyen Kaddafi, "El Kaide Libya'yı ele geçirirse büyük bir facia yaşanır. Kısa sürede Avrupa El Kaide'ni Afrika'dan getireceği mültecilerle dolar. Bizim varlığımız bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlıyor. Buraya hakim olurlarsa İsrail dahil tüm bölge karmaşaya sürüklenir." dedi.
Muammer Kaddafi, tüm dünyanın yakında tutumunu değiştirerek kendilerinin yanında yer alacağına kesinlikle inandığını da ekledi.

Libya'da halkın kendi kendini yönettiğini savunan Kaddafi, ülkede protesto edilecek bir hükümet olmadığını, kendisinin de devlet başkanı gibi resmi bir yetkisi olmadığından istifasının söz konusu olmadığını yönündeki görüşlerini de yineledi.

Kaddafi, isyancılara karşı savaşan Afrikalıların 'paralı askerler' olduğu iddiasını da reddetti. Libya lideri, bu askerlerin aslen Libyalı olduğunu fakat tarih içinde başka ülkelerin sınırları dahilinde yaşamak durumunda kaldıklarını savundu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA