24 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kim Jong-il'in Çin ziyaretinden ilginç sonuçlar - 20:49

Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in süpriz bir şekilde gerçekleşen Çin ziyaretinde, Çin Devlet Başkanı Hu Jin-tao ve Başbakan Wen Jia-bao ile yapılan ikili görüşmelerde beklenmeyen gelişmeler yaşandı.
Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in süpriz bir şekilde gerçekleşen Çin ziyaretinde, Çin Devlet Başkanı Hu Jin-tao ve Başbakan Wen Jia-bao ile yapılan ikili görüşmelerde beklenmeyen gelişmeler yaşandı. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile bir araya gelen Kim Jong-il, görüşme sonrası barışçıl açıklamalarda bulundu. Kim Jong-il "Biz de en büyük dostumuz Çin gibi Kore Yarımadası'nda barışın hakim olmasını ve nihayetinden nükleer silahlardan arınmanın mantıklı olduğu düşüncesindeyiz." dedi. Altılı görüşmeler ile alakalı olarak da "Barış ve huzurun tesisi için 6'lı görüşmlerin başlamasını biz de isteriz. Gerekli ön hazırlıkların tamamlanması lazım" diye konuştu.
    Kim Jong-il'in Kore Yarımadası ile alakalı açıklamalarından sonra gelişen bir diğer ilginç gelişme ise, Kim Jong-il'in Çin Başbakanı Wen Jia-bao ile ekonomik meseleler ile alakalı ikili görüşme yapması oldu. 2000 senesinden beri yaklaşık 7 kez Çin'e ziyarette bulunan Kim Jong-il, Wen Jia-bao ile yaptığı görüşmelerde ekonomik meseleler ele alınmamıştı.
    Görüşme sonrasında iki lider de, Kuzey Kore'nin ekonomik olarak kalkınmasını ile alakalı açıklamada bulundu ve Kuzey Kore-Çin arasında ilerde göreceğimiz sıkı bir ekonomik iş birliğinin yakın olacağı müjdesini verdi.
    Uzmanlar Kim Jong-il'in Çin ziyaretini nasıl değerlendireceklerine tam karar vermiş değiller. Bazı uzmanlar Kim Jong-il'in nükleer program konusundaki samimiyetine inanmasa da, ekonomik olarak Kuzey Kore'de kalkınmanın ülkede bazı değişiklikleri beraberinde getireceğini umuyorlar.
    Diğer ilginç bir açıklama ise Güney Kore Devlet Başkanlığı Sarayı Mavi Köşk'ten geldi. Mavi Köşk yayınladığı resmi açıklamada, Kim Jong-il'in nükleer silahsızlanma konusundaki samimiyetinin önemli bulduklarını belirttiler. Kuzey-Güney hattında esen bu hafif rüzgarın, yakınlarda gerilen ilişkilerin yeniden yumuşamasını sağlayacağı öngörülüyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA