21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kırgızistan'ın güneyinde güvenlik önlemleri artırıldı - 15:11

Kırgızistan'ın güneyinde, geçen yıl yaşanan etnik çatışmaların birinci yıl dönümü öncesinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirdi.
Kırgızistan'ın güneyinde, geçen yıl yaşanan etnik çatışmaların birinci yıl dönümü öncesinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirdi.

Haziran 2010'da Kırgızistan'ın Oş ve Celalabad kentlerinde patlak veren etnik çatışmaların yıl dönümüne sayılı günler kalırken güvenlik güçleri, söz konusu iki ilde alarma geçti. Derin bir endişenin hakim olduğu bölgede olası provokatif eylemlerin önüne geçmek için ek önlemlerin alındığı belirtiliyor.

Oş'da bugünden itibaren kent merkezinde sıkı pasaport ve kimlik kontrolüne başlayan güvenlik güçleri, Celalabad'ta ise halkın yoğunlukta olduğu yerleri sıkı takibe almaya başladı.

Güvenlik güçlerinin kimlik ve pasaport denetimleriyle öncelikle bölgeye sızabilecek provokatörlerin önüne geçmeye çalıştığı haber veriliyor. Geçen yıl 10 Haziran'da patlak veren etnik çatışmalarda nereden geldikleri ve kim oldukları belirlenemeyen keskin nişancıların olayların büyümesinde etkin rol oynadığı belirtiliyor.

Kırgızistan'ın güneyinde Oş ve Celalabat kentleri ve bu kentlere bağlı bazı ilçelerde geçen yıl patlak veren kanlı etnik çatışmalarda resmi verilere göre 420 dolayında kişi hayatını kaybetmiş ve sayıları yüzlerle ifade edilen kişi de yaralanmıştı. Onlarca ev ve iş yeri yakılmış ve kanlı olayların ilk günlerinde 500 bin dolayında kişi yerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Bölgedeki gelişmeleri yakında takip eden Özbekistan ise Kırgızistan ile olan sınırlarındaki güvenlik önlemlerini artırdı.

Geçen sene Oş ve Celalabad'ta yaşanan etnik çatışmalar üzerine 100 bin dolayında Özbek asıllı Kırgızistan vatandaşı kısa süreliğine Özbekistan'a geçmek zorunda kalmıştı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA