19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kundaklanan evde ailesini kaybeden Türk, acısını tuvale aktardı - 12:45

Belçika'da kundaklanan evde kocasını ve iki oğlunu kaybeden Türk kadın, kendini sanata adadı.
Belçika'da kundaklanan evde kocasını ve iki oğlunu kaybeden Türk kadın, kendini sanata adadı. Nergiz Şahin, Brüksel'de resim sergisi açtı.

Belçika'nın Sint Niklaas şehrinde 12 Ocak 2005 tarihinde meydana gelen yangında Şahin ailesinden baba Süleyman Şahin (37) ve oğulları Deniz (13) ve Hakan (8) feci şekilde can verdi. Anne Nergiz ve kızı Tülin yangından itfaiye ekiplerinin yardımıyla son anda kurtuldu. Beş yıl süren soruşturma ve davanın neticesinde Davy Hendrickx (30) adlı zanlının 'kasıt olmadan ölüme sebebiyet vermek'ten sadece 3 ay ceza alması Nergiz Şahin'i üzdü. Altı yıldır hukuk mücadelesi veren ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüren Nergiz Şahin, duygularını tuvale aktardı. Resim yapmayı sevdiğini anlatan Şahin, acı olaydan sonraki çalışmalarını içeren bir sergi açtı. Brüksel'deki TOBB Temsilciliği'nde görücüye çıkan sergide 60 kadar resim insanların beğenisine sunuldu.

Nergiz Şahin'in resim sergi açılışında Büyükelçi Murat Ersavcı ve eşi Zeynep Ersavcı'nın yanı sıra Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar ve çok sayıda seçkin davetli topluluğu iştirak etti. Serginin açılış sürecinde katkı sağlayan Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar "Bu sergi bir Türk kadının kızıyla birlikte ayakta durarak verdiği mücadelenin simgesi. Bu açıdan son derece manidar ve önemli.'' derken, Büyükelçi Murat Ersavcı, Nergiz Hanımın onurlu mücadelesini sonuna kadar desteklediğini ifade etti. Ersavcı "Avrupa'da son dönemlerde aşırı sağ ve ırkçılığa kayış söz konusu. Bu son derece dikkat çekici bir gelişme. Belçika makamlarıyla bu konuları konuştuğumuzda son derece hicap duyuyorlar. Bu tip sergiler mücadeleyi çok onurlu biçimde ortaya koyuyor.'' şeklinde konuştu.

ACILAR VE ÜMİT TUVALE AKTARILDI
Cihan Haber Ajansı'na konuşan Nergiz Şahin, hobi olarak resim yapmayı çok sevdiğini ve bu sergideki eserlerin tamamının kundaklama olayından sonra yaptığını anlattı. Daha önceki çalışmaların tamamını yangında kaybeden Şahin "Bazen yaşadığımız acılar, bazen de ümit tuvale aktarıldı. Hayatımda çok güzel şeyler de yaşadığım için renkli resimler o andaki duygularımı anlatıyor. Tabii ki üzücü şeyler de yaşadık, haliyle siyahlar da o üzücü anları anlatan resimler. Sadece duygularımı yansıtmak değil hedef bu resim sergisinde. İnsanların duyarlı olmasına bir çağrıdır. Bazı şeylere artık göz yumulmaması gerekiyor.'' dedi.

Serginin açılış resepsiyonuna kızı Tülin'le katılan Negiz Şahin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden olumlu karar beklediklerini, Belçika'nın adil yargılama sağlayamadığı için mahkum edilmesinin söz konusu olduğunu kaydetti.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA