17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Lübnan'ın Jinan Üniversitesinde Türk Kültür Festivali Günü düzenlendi - 16:10

Lübnan'ın Trablus kentinde bulunan Jinan Üniversitesi'nde Türk Kültür Festivali düzenlendi.
Lübnan'ın Trablus kentinde bulunan Jinan Üniversitesi'nde Türk Kültür Festivali düzenlendi. Lübnan Türk Büyükelçiliğinin de katkılarıyla Lübnan'da ilk defa bir üniversitede gerçekleştirilen Türk kültür festivali olan organizasyonda çok sayıda davetli katıldı.
    Festivalin açılışına Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, Trablus Belediye Başkanı Nadir Ğazel, Jinan Üniversitesi Rektörü Mona Hadded, Lübnan Başbakanı Necip Mikati'nin bir temsilcisi, Lübnan Genelkurmay Başkanı temsilcisi, Türkiye'deki üniversitelerden mezun olmuş Lübnanlılar, Lübnan Türk Dostluk dernekleri temsilcileri ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı.
    Festival açılışında konuşma yapan üniversite rektörü Mona Hadded Lübnan ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da kuvvetlendirmek için bu tür festivallerin ve karşılıklı kültür aktivitelerinin yapılması gerektiğini söyledi. Üniversitelerinde Türkçe dersleri verdiklerini ve Türk öğrencilerine de Arapça dersler verdiklerini söyleyen Hadded, Lübnan'da ilk defa Türkçe derslerini kendilerinin başlattığını vurguladı.
    Türk Büyükelçisi İnan Özyıldız da "Trablus ikinci evimizdir ve burada da olmaktan çok mutluyuz" ifadelerini kullnadı. Türkiye ve Lübnan'ın uzun yıllar birbirinden uzak yaşadığını belirten Özyıldız, "Ama artık böyle bir şey yok. Trablus Türkiye'ye en yakın Lübnan şehridir. Lübnan'daki üniversiteler ve Türkiye'deki üniversiteler arasında bu tür kültür alışverişleri yapılmalı." dedi. İnan Özyıldız, organizasyonda emeği gecen herkese şükranlarını ifade etti.
    Açılış programında üniversite rektörü Mona Hadded tarafından Özyıldız'a katkılarından dolayı plaket verildi. Organizasyon kapsamında bir sema gösteri gerçekleştirildi. Davetliler festivalde açılan çok sayıda standı gezme imkanı buldu. Lübnan'da bulunan Türk firmalarının yanı sıra Lübnan-Türk dostluk dernekleri de standa açan kuruluşlar arasında yer aldı. Ayrıca Türkiye'den gelen bir ebru sanatçısı ve seramik sanatçısı da bir stant açarak yaptıkları eserleri davetlilere sergiledi. Festival 3 gün sürecek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA