19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Müslüman ve Yahudiler ortak problemlerini görüştü - 14:04

Almanya'daki Müslümanlar ve Yahudiler, inananların günlük hayatta karşılaştığı sorunların çözümü konusunda birlikte hareket etmek için ilk adımı attı.
Almanya'daki Müslümanlar ve Yahudiler, inananların günlük hayatta karşılaştığı sorunların çözümü konusunda birlikte hareket etmek için ilk adımı attı. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) ve Almanya Ortodoks Hahamlar Konferansı (ORD) yöneticileri ilk kez bir araya gelerek ortak sorun ve ilgi alanlarını görüştü.

Almanya'daki değişik inanç grupları artık, inananların sorunları konusunda birlikte hareket etmenin ilk sinyallerini veriyor. Almanya'daki Müslüman ve Yahudiler tarihi bir buluşma gerçekleştirdi. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) ve Almanya Ortodoks Hahamlar Konferansı (ORD) yöneticileri bir araya gelerek kamuoyuna ortak mesaj verdi. Söz konusu buluşma ZMD ve ORD'nin kurulmasından beri gerçekleşen ilk buluşma niteliği taşıyor. Buluşmayı gerçekleştiren Müslüman ve Yahudi temsilcilerin ana teması Almanya çapında diyalog, karşılıklı tanışma ve iki organizasyonun gelecekteki diyaloğu için temel hazırlama oluşturdu. İki dinin temsilcileri, Müslüman ve Yahudilerin Almanya'daki problemleri ve ortak olan ilgi alanları konusunda görüş alışverişinde bulundu. ZMD ve ORD görüşmenin ardından ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Almanya hepimizin evi, vatandır. Ülkemizin bir çok kentinde Yahudi ve Müslümanlar yan yana yaşıyor. İki toplumumuz da Almanya'nın önemli dini, kültürel ve sosyal yaşam unsurlarıdır. Yahudi ve Müslümanlar arasındaki diyalog ORD için, ortak yaşamımız için bir temel taşıdır. Bu, bu güne kadar yerel ve Avrupa düzeyinde gerçekleşmiş ve şimdi Almanya çapında da kendini göstermeye başlamıştır." denildi.

Aynı zamanda Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkan Yardımcısı olan ZMD Genel Başkan Yardımcısı Yakup Tufan, "İlk kez gerçekleşen görüşmemizin en önemli amacı iyi niyet gösterisi, tanışma ve bir güven ortamı oluşturmaydı. Bu, siyasetin dışında bir şey. Görüşmemiz Almanya ile alakalı. Almanya hepimizin vatanı. Yahudilerin de, Hıristiyanların da, Müslümanların da vatanı." dedi.

Almanya'da inananları ilgilendiren, onları zaman zaman sıkıntıya sokan meseleler olduğunu hatırlatan Yakup Tufan, "Bu meseleler; başörtüsünden, din eğitimine, helal kesimden, gıda maddelerine, dini konularda anayasal haklara ve dini yaşama ve bu konulardaki sıkıntılara kadar pek çok konu. Bunlar aşağı yukarı dini cemaatlerin tamamında var. Bu konularda işbirliği yapılabilir, yardımlaşılabilir. Bu konuda karşılıklı tecrübe ve görüş alışverişi olur." diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA