18 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Nacırı: Araplar, Türkiye'nin önerilerini kabul etme eğiliminde - 10:57

Arap Devletleri Ligi Misyon Şefi Mohamed El Fatah Nacırı, Türkiye'nin sorunlara karşı iyi niyetle çözüm bulma çabasında olduğunu belirtti.
Arap Devletleri Ligi Misyon Şefi Mohamed El Fatah Nacırı, Türkiye'nin sorunlara karşı iyi niyetle çözüm bulma çabasında olduğunu belirtti. Nacırı, "Herkes Türkiye'yi dinliyor. Bu yüzden de Arap ülkeleri, önerileri kabul etme eğiliminde." dedi.
30 ülkeden diplomatlarla birlikte Gaziantep gezisine katılan Arap Devletleri Ligi Misyon Şefi Mohamed El Fatah Nacırı, Arap ülkelerindeki ayaklanmalarla ilgili birtakım değerlendirmelerde bulundu. Arap ülkelerinin vatandaşlarının reform talebi üzerine olayların ilk olarak Tunus'ta başladığını hatırlatan Nacırı, domino etkisi oluşuran bu olayın, Arap ülkelerinde bir silsile halinde devam ettiğine vurgu yaptı.
Halkın demokratikleşme talebinin bulunduğunu ve bu taleplerin de barışçıl olduğunu kaydeden Nacırı, "Halk kaba kuvvet veya silah kullanmıyor. Talepleri de son derece barışçıl." ifadelerini kullandı.
    Tüm bu taleplere rağmen Kaddafi'nin halkına karşı kaba kuvvet ve silah kullandığını anlatan Nacırı, "Bu davranışından dolayı, Kaddafi ve dolayısıyla Libya Arap Devletler Ligi'ndeki konumundan bertaraf edildi. Şuanda da maalesef orada yer almıyor. Tüm Arap ülkelerinin, Arap halklarının reform talep etme hakları vardır fakat barışçıl bir biçimde. Yöneticiler, kural koyanlar, halklarını dinlemek zorundadırlar." şeklinde konuştu.
Türkiye'nin bölgedeki rolüne de değinen Nacırı, "Türkiye bu problemlerin çözüme kavuşması noktasında büyük bir gayret sarf ediyor. Zaten bölgede önemli ve etkin bir konumda. Arap Ligi ile Türkiye arasında iyi bir koordinasyon var. Türkiye iyi niyetle çözüm bulma çabasında olduğundan herkes de Türkiye'yi bu konuda dinliyor ve önerilerini kabul etmeye daha eğilimliler. Tabi her ülkenin kendine göre bir pozisyonu vardır. Herkesin kendisine göre hesapları vardır bu olaylarda." değerlendirmesinde bulundu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA