21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Plastik şişeler, çocukların üreme sistemlerinde risk oluşturuyor - 16:13

Günümüzde yaygın olarak kullanılan plastik şişelerin çocukların üreme sistemlerine hasar verdiği ortaya çıktı.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan plastik şişelerin çocukların üreme sistemlerine hasar verdiği ortaya çıktı. Gıda kutu veya ambalajlamada plastik yumuşatıcısı olarak kullanılan DEHP maddesinin çocukların üreme sistemlerinde ciddi bozuklara neden olduğu belirtildi. Tayvan'da Ulusal Sağlık Araştırma Enstitüsü, bu tür plastiklerin gıdaları kirlettiğini, uzun süre kullanımı halinde ise çocuk üreme sistemlerinde fonksiyon ve duyar bozukluğuna sebep olduğunu açıkladı.
    Tayvan Merkez Haber Ajansı'nın(CNA) haberine göre bu konuda yapılan son araştırma, DEHP maddesinin tehlike boyutlara vardığını ortaya koydu. Ulusal Sağlık Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı açıklamada, fareler üzerinde yapılan bir araştırmada 12 DEHP içeren kutudaki 350 mililitre sıvıyı, 12 ay boyunca her gün alanların üreme organlarında ciddi sorunlar oluştuğu bildirildi. Bu tür sıvı alan farelerin yetişkinlik döneminde, üreme organlarındaki fonksiyon ve duyar bozukluğuna yakalanma riskinin, normal yetişkin farelerden 6-8 kat daha fazla olduğu belirtildi.
    Enstitü Başkanı Kenneth Wu, DEHP maddeli plastik şişe ve kutuların uzun süreli kullanımı halinde penis ve teslislerde küçülmeye yol açacağını iddia etti. Özellikle çocuklarda bunun daha tehlikeli boyutlara varacağını söyleyen Kenneth, yetişkinlerde ise bu tehlikenin çocuklara göre yarısı olduğunu öne sürdü.
    Tayvan Sağlık Bakanlığı (DOH) bugün ülkede 130 ürünün tehlikeli boyutlarda DEHP maddesi taşıdığını açıklamıştı. Bu bağlamda 95 firmanın gıda ürünlerinde zararlı katkı maddesi taşıdığını belirtmiş, DEHP maddesi taşıyan ürünlerin raflardan kaldırılmaya başladığına dikkat çekmişti.
    Türkiye'de ise geçtiğimiz ay, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı DEHP maddesinin kullanımına ilişkin sınırlama getirmişti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA