23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Riyad Kitap Fuarı'nda Fethullah Gülen'in kitapları ve Hira dergisine büyük ilgi - 11:12

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Kral Abdullah Bin Abdülaziz'in himayesinde düzenlenen Riyad Uluslararası Kitap Fuarı'nda Fethullah Gülen'in kitaplarına büyük ilgi gösterildi.
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Kral Abdullah Bin Abdülaziz'in himayesinde düzenlenen Riyad Uluslararası Kitap Fuarı'nda Fethullah Gülen'in kitaplarına büyük ilgi gösterildi.

Fuara İslam, edebiyat, tarih kitaplarının yanı sıra Türkiye'yi tanıtan İngilizce, Arapça ve Türkçe eserlerle katılan Nil Arapça yayınları sorumlusu Şükrü Şahin, fuarı Arap dünyasının önde gelen kitap fuarlarından biri olarak değerlendirdi. Şükrü Şahin, "Bu fuarda Türkiye ve Türkiye'den gelen kitaplara karşı çok büyük ilgi ve alaka gördük. Özellikle Arapça eserlerimizden Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi'nin kitapları ve Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Arapça Risale Külliyatı çok ciddi ilgi gördü. Suudilerin bu eserleri ilgi ile okuyup birbirlerine tavsiye ettiklerini müşahede ettik." dedi.

Mukaddes Emanetler ve Osmanlının Suudi Arabistan'da bulunduğu dönemin tarihiyle alakalı kitaplara büyük ilginin olduğunu gözlemlediklerini belirten Şahin, Türkiye'nin bölgede son yıllarda yıldızının parlaması ve eksen bir ülke haline gelmesiyle gerek kültürel gerek siyasi açıdan çizdiği çizginin Suudi vatandaşları tarafından takdirle karşılandığını söyledi. Şahin, "Türkiye'yi tanıtan kültürel, tarihi ve siyasi kitapların Arapça'ya daha çok tercüme edilmesini istiyorlar." dedi.

RİYAD KİTAP FUARINDA HİRA DERGİSİNE YOĞUN İLGİ
Türkiye'nin ilk ve tek Arapça dergisi Hira da fuarda yoğun ilgi gördü. Hira Dergisi Suudi Arabistan temsilcisi Mehmet Altan fuar sırasında dergiye gösterilen ilgiden memnun olduklarını ifade etti.
Altan, derginin kendine özgü tasarımının yanı sıraa İslam aleminin önde gelen yazarlarının makalelerini yayınlamasının bu ilgiyi daha da arttırdığını, Hira dergisinin Suudi Arabistan'a düzenli olarak geldiğini ve burada 10 bini aşkın abonesinin bulunduğunu kaydetti.

Derginin Türkiye ile Arap Alemi arasında bir köprü vazifesi gördüğüne dikkat çeken Altan; "Bu sözleri Suudi kardeşlerimizden de çok duyduk. Ayrıca Hira'nın Türkiye'den çıkması da Suudileri memnun ediyor." dedi.

Cuma günü sona erecek fuarın bu yılki onur konuğu Hindistan. Fuara 30'a yakın ülkeden katılan yüzlerce yayınevi arasında Türkiye'den ise yalnızca Kaynak Yayın Grubu'ndan Nil yayıncılık bulunuyor. Fuara komşu ülkelerden kitapseverler de ilgi gösteriyor.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!



Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA