22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Romen devlet televizyonundan 'Arkadaşım Kaddafi' belgesel - 15:52

1989 halk ayaklanmasıyla devrilen Romanya diktatörü Nikolay Çavuşesku'nun yönetimde bulunduğu 24 yıl boyunca (1965- 1989) en yakın dostları arasında 'yoldaşım, kardeşim" dediği Kaddafi yer aldı.
1989 halk ayaklanmasıyla devrilen Romanya diktatörü Nikolay Çavuşesku'nun yönetimde bulunduğu 24 yıl boyunca (1965- 1989) en yakın dostları arasında 'yoldaşım, kardeşim" dediği Kaddafi yer aldı.

Defalarla birbirini ziyaret eden ve av partileri düzenleyen Çavuşesku-Kaddafi ailesi ile ilgili Romanya resmi Televizyonu'nda (TVR) ilginç bir belgesel yayınladı. Belgeselde Çavuşesku ile Muammer Kaddafi'nin birbirine yaptıkları ziyaretlerle ilgili o dönemde çekilen görüntüler yer alıyor.

"Benim arkadaşım Kaddafi- Prietenul meu, Gaddafi" ismiyle yayınlanan belgeselde iki diktatörün de gücü ve şiddeti savunduğu belirtilerek iki ülke arasında en çok petrol ve silah alış verişi yapıldığı belirtiliyor. Çavuşesku'nun Libya'yı bir kaç kez ziyaret ettiğini, aynı şekilde Kaddafi'nin de ailesiyle birlikte Bükreş'e birçok kez ziyaretler gerçekleştirdiği belirtilen belgeselde Kaddafi ailesi ile ilgili bilinmeyen ilginç bir olaya da yer veriliyor.

İddiaya göre 1981 yılında Albay Kaddafi, ailesiyle birlikte yine "dostum- kardeşim" dediği Çavuşesku'yu ziyaret için Bükreş'e gelir. Çavuşesku, misafiri ve ailesi onuruna bir av partisi düzenler. Ancak parti trajik bir olayla biter: Kaddafi'nin kardeşi bu av partisinde vurularak hayatını kaybeder. O zamanki komünist partisi yetkilileri olayı "kaza" olarak geçiştirirken, Batı medyası ise olayı Çavuşesku ile Kaddafi'nin kasıtlı komplosu olarak değerlendirir. Kaddafi'nin kendisine tehlike sezdiği kardeşini bu olayla ortadan kaldırdığı ileri sürülüyor.

Alexandru Costache tarafından hazırlanan belgeselde ağırlıklı olarak Romanya Televizyon Kurumu (TVR) arşivindeki görüntülerden faydalanılmış. Belgeselde ayrıca o dönemde ziyaretlere şahitlik eden yetkililerin görüşlerine de yer veriliyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA