21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Rumsfeld, Saddam'ın verdiği şok edici videoyu yayınladı - 08:54

ABD bakanı Rumsfeld, Saddam'ın 28 yıl önce kendisine hediye ettiği 'tuhaf ve şok edici' görüntüleri yayınladı.


ABD eski savunma bakanı Donald Rumsfeld, kişisel internet sitesinde, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 28 yıl önce kendisine hediye ettiği 'tuhaf ve şok edici' görüntüleri yayınladı.

Saddam'a da Suriye'nin eski lideri Hafız Esad'ın verdiği belirtilen 1980 tarihli görüntülerde, Suriyeli kadın askerlerin ellerine aldıkları yılanların başını ısırması, erkek askerlerin ise bir yavru köpeği bıçakla öldürmesi yer alıyor. Saddam Hüseyin, eski ABD Başkanı Ronald Reagan döneminde Ortadoğu temsilcisi olan Rumsfeld'e, 1983'te Bağdat'ta yaptığı gizli bir görevden sonra videoyu hediye etmiş. Siyah beyaz olan görüntülerin süresi ise yaklaşık 3 buçuk dakika.

Kendisine bazen şaşırtıcı hediyeler gelse de, bunu ancak "şok edici" olarak niteleyebileceğini belirten Amerikalı eski bakan, "Saddam'ın mesajı açık: Suriye rejimi barbardı. Kanıt inandırıcı olmasına rağmen, vardığı bu yargı tartışılır" açıklamasını yaptı. Rumsfeld ayrıca görüntülerin şiddet içerdiği uyarısında da bulundu.

Amerikan siyasetinin şahin kanadından olan Donald Rumsfeld, geçtiğimiz aylarda anılarını içeren 'Known and Unknown' (Bilinen ve Bilinmeyen) adlı kitabını yayınlamıştı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA