18 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Rusya ve ABD 2020'ye kadar füze kalkanında anlaşacak - 17:23

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev G8 zirvesine katılmak üzere gittiği Fransa'nın Deauville kentinde ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi.
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev G8 zirvesine katılmak üzere gittiği Fransa'nın Deauville kentinde ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Görüşme sonrası basına açıklamada bulunan Medvedev, 2020'ye kadar füze kalkanında anlaşma sağlamayı umduklarını, ancak iki tarafın ön bir anlaşma ile çerçeve oluşturmaları gerektiğini söyledi.

ABD'nin Polonya ve savaş gemileri aracılığı ile kurmaya çalıştığı yeni füze kalkanına, Rusya nükleer kapasitesinin tehdit ettiği gerekçesi ile karşı çıkıyor. Tarafların tüm bilgi paylaşımını yapabildikleri ortak bir savunma sistemi kurulmasını talep eden Moskova, aksi durumda nükleer kapasitelerini artıracaklarını ve Soğuk Savaş yıllarında olduğu gibi silahlanma yarışının başlayacağı uyarısı yapıyor.

Medvedev açıklamasında, "Bu konu gelecekte çözülecek, 2020'ye kadar olabilir. Ancak bizim gelecek nesil politikacılar için çalışmamızın temellerini oluşturmamız gerekiyor" dedi. Son yıllarda iki ülke ilişkilerinin gelişiminde önemli mesafeler alındığına değinen Medvedev, "Tüm konularda ortak bir yaklaşıma sahip olmamız imkansız. Her bir ülke kendi ulusal önceliklerini ve çıkarlarını devam ettirmek ister. Güçlerin stratejik dengesinin devamı ile ilgili. START anlaşması ile bunu dengelemeye çalıştık. Füze kalkanı dahil bu yöndeki başarımızı ileriye taşıma çabası içindeyiz" dedi.

Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'da yaşanan gelişmeleri ele aldıklarını ifade eden Rusya lideri, "İran sorununun çözülmesini değerlendirdik. Ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği ile ilgili konuları müzakere ettik. Bu sürecin tamamlanmasını ümit ediyorum" ifadelerini kullandı.

Obama da yaptığı değerlendirmede Rusya ve ABD arasında füze savunma sistemi konusunda işbirliğinin stratejik dengeleri koruyacak şekilde devam edeceğini ve iki ülke çıkarlarına uygun olacağını kaydetti.

Rusya ve ABD Kasım 2010'da Lizbon'da gerçekleşen NATO-Rusya Konsey toplantısında ortak füze savunma sistemi kurulması konusunda mutabakat sağlamıştı. NATO iki ayrı sistemin kurulması ve bilgi paylaşımı yapılmasını savunurken, Moskova ortak sistem kurulmasını talep ediyor.

G8 zirvesinde ikili bir dizi temas gerçekleştirecek Medvedev, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan ayaklanmaları da ele alıyor. Bölgede değişimin kendi iç dinamiklerle yaşanmasını destekleyen Moskova, dış müdahaleye karşı çıkıyor. Libya'da uçuşa kapalı hava sahası oluşturulmasına çekimser kalan Rusya, Suriye ve diğer ülkelerde benzer adımların atılmasına izin vermeyecek.

Medvedev Obama görüşmesinde İran nükleer sorunu ve Kafkaslarda barış konusu da ele alındı. Yukarı Karabağ'da çözüm için oluşturulan Minsk Grubu eş başkanlıklarını yürüten Rusya, ABD ve Fransa liderleri ortak bir deklerasyon yayınlayarak Azerbaycan ve Ermenistan'dan Haziran ayında gerçekleşecek Rusya-AB zirvesine kadar ilerleme sağlamaları istendi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA