16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Selanik aşığı Davutoğlu, 27 Mayıs'ta 'THY' ile tekrar gelecek" - 14:14

Yunan basın-yayın organları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Selanik ziyaretine geniş yer verdi.
Yunan basın-yayın organları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Selanik ziyaretine geniş yer verdi. Davutoğlu'nun "fanatik bir Selanik aşığı" olduğu vurgulanan haberlerde, Türk bakanın şehrin geçmişteki rolüne yeniden kazanması için destek sözü verdiğine dikkat çekildi.

Selanik'te yayımlanan ulusal gazetelerden Makedonia, "Ahmet Davutoğlu'nun Selanik'teki 6 saati" başlıklı manşet haberinde, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve heyetinin Selanik'teki temaslarına geniş yer verdi. Davutoğlu'nun Selanik'e "aşık" olduğu belirtilen haberde, Belediye Başkanı Yanis Butaris'e övgü dolu sözler eşliğinde şehir için çalışacağı sözü verdiği aktarıldı.

Selanik Belediye Başkanı Yanis Butaris ile Davutoğlu'nun dün gerçekleşen görüşmede bütün konuları ve özellikle de Selanik ile Türk şehirlerinin işbirliğini konuştukları belirtildi. Selanik'e cami açılması konusunun hükümeti doğrudan ilgilendirdiğini belirten Butaris, bu konuda elinden gelen çabayı göstereceğini, Müslüman mezarlığı konusunda ise planlama yapıldığını ifade eden Butaris'e Davutoğlu'nun samimi yaklaşımı için teşekkür ettiği bilgisi verildi.

Butaris, Davutoğlu'na iki halkın dostluk ve barışını simgeleyen zeytin dalı hediye ederken, Davutoğlu ise üzeri Osmanlı motifleri ile işlenen bir vazo hediye etti. Makedonia gazetesi, Davutoğlu'nun "tam bir Selanik aşığı" olduğu değerlendirmesinde bulundu. Davutoğlu'nun Selanik Aristotelio Üniversitesi'nde "Aristo ve Selanik" konulu bir de konferans vermek istediği de vurguladı. Ayrıca ulaşım, turizm, ekonomik ve kültürel işbirliği konularında Selanik Belediye Başkanı Butaris'e tam destek olacağının altı çizildi.

DAVUTOĞLU MAYIS AYINDA SELANİK'E GELECEK
Bu arada Makedonia gazetesi, Ahmet Davutoğlu'nun Belediye Başkanı Butaris'e 27 Mayıs'ta Selanik'e tekrar gelme sözü verdiğini yazdı. Türk Hava Yolları (THY), 2001 yılında ara verdiği Selanik seferlerine 27 Mayıs'ta yeniden başlayacak. Haftada 4 defa İstanbul-Selanik arasında doğrudan sefer yapılması planlanıyor. Davutoğlu'nun da 27 Mayıs'ta gerçekleşecek THY'rının ilk Selanik seferine, beraberinde işadamları grubu ile geleceği bilgisi verildi. Belediye Başkanı Butaris, daha önce Atatürk'ün Evi'nin bulunduğu Selanik'e 300 bin civarında Türk turist getirmek için çalışacağını açıklamıştı.

Kathimerini ise "Selanik'e aşık" başlıklı haberinde, Türk dışişleri bakanının Selanik için çok fazla güzel sözler sarfettiğini yazdı. Ethnos gazetesi de Davutoğlu ile Selanik Belediye Başkanı arasındaki görüşmenin çok güzel bir havada geçtiğine dikkat çekti.

Ta Nea gazetesi de "Tahriklere mola" başlıklı haberinde, Davutoğlu'nun Batı Trakya'daki tahrikkar açıklamalarından sonra geldiği Selanik'te mesajlarının tonunu düşürdüğünü yazdı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA