18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Selanik, Türkleri bekliyor (Özel) - 12:59

Yunanistan'ın ikinci büyük şehri Selanik, yaklaşık 6 aydır Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Yannis Butaris (69) ile yeniden eski çok kültürlü günlerine dönmenin hayalini kuruyor.
Yunanistan'ın ikinci büyük şehri Selanik, yaklaşık 6 aydır Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Yannis Butaris (69) ile yeniden eski çok kültürlü günlerine dönmenin hayalini kuruyor. Türk Hava Yolları'nın (THY) Selanik'e bugün yeniden başlattığı doğrudan seferler, başta belediye başkanı ve iş çevreleri olmak üzere bütün kesimlerde heyecanla karşılandı.

Bizans, Osmanlı (1430-1912) ve Yunanistan'ın en önemli şehirleri arasında kendine hep en önde yer bulan Selanik, yeni Belediye Başkanı Yannis Butaris ile geçmişindeki kozmopolit yapısıyla barışmanın yollarını arıyor. 25 yıl boyunca muhafazakar Yeni Demokrasi yönetimi tarafından içine kapanan, yabancı turist ve yatırımcıya karşı mesafeli durmanın acısını yaşayan Selanik, şimdi her kesime kapılarını açıyor. Başkan Butaris, Atatürk'ün doğduğu şehre canlılık kazandırmak ve yılda 300 bin Türk turist getirmek için kolları sıvadı. Türk-Yunan yakınlaşmasının hararetli savunucularından Butaris, Atatürk'ün Evi, Beyaz Kule, Hamzabey, Yeni ve Alaca İmaret camileri, Bey ve Yahudi hamamları, Bedesten çarşısı, Yedi Kule ve devlet binaları gibi 15'i geçen Osmanlı eserlerini her Türkün görmek isteyeceğini vurguluyor. Başkan şehrin modern yüzünü de nazara veriyor.

"TÜRK YATIRIMCIYI SELANİK'E BEKLİYORUM"
Türk yatırımcıları şehre davet eden Butaris, limanı ve Balkanlara açılan karayollarıyla Selanik'in lojistik merkezi olabileceğini söylüyor. Bu bağlamda Türkiye'nin taşımacılık sektöründeki ağırlığını kullanabileceğine dikkat çekiyor. "Selanik, her dönemde eskiden daha çok şimdi daha az liman olarak bütün Balkanlara hizmet eden bir ticaret ve üretim merkeziydi." diyen Başkan, Selanik'e büyük otel, firmalar için mekanlar ve lojistik, kongre ve fuar merkezlerinin de yer alacağı bir İş ve Kongre Merkezi oluşturmak için hazırlıkların başladığını ve Türk yatırımcıyı beklediğini belirtiyor. 'Şehiriçi Deniz Ulaşımı' ihalesine ise Türk şirketlerin de katılması gerektiğini vurguluyor.

THY İLE SELANİK'E GELENLERE KAMPANYA
Cihan Haber Ajansı'na konuşan Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, THY'nin Selanik seferlerinin yeniden başlamasının çok önemli olduğunu söyledi. Gelişmeyi Türkiye'nin Selanik'e ilgisinin bir yansıması olarak gördüğünü belirten Butaris, İstanbul'dan Selanik'e THY ile yolculuk yapacaklara bir de müjde verdi: "Selanik Ticaret Odası, restoranlar ve otellerle bir anlaşma yaptık. Seferlerin başlayacağı 27 Mayıs'tan itibaren 1 ay süre ile İstanbul-Selanik biletini gösteren yolcu ve turistlere indirim uygulanacak. Bu bir iyi niyet göstergesi olacak. Artık Selanik'in bir alışveriş merkezi olmasını istiyoruz. Böyle olacağını da umuyorum."

Yunanistan'da siyasetçilerin cadde ve sokaklarda gezmekten çekindikleri bir dönemde Butaris, şehir merkezinde rahatça tur atıyor. Çok sevilen belediye başkanının yolunu kesen vatandaşlar hem kendisiyle samimi sohbete dalıyor hem de karanfil veriyor. Kollarında dövmeleri, kulağında küpesi ile halktan biri gibi davranan Butaris, Beyaz Kule civarında hem sigarasını tüttürüyor hem de gençlerin rock müziğine eşlik ediyor.

SELANİK'TE OSMANLI İZLERİ
Selanik'te Osmanlılardan kalan 15 civarında tarihi eser, ulus devlet sürecinde çoklarının yedikleri darbe ve yok olmaya direnerek günümüzde varlığını sürdürüyor. Bir kısmı restore edilmiş bir bölümünün ise bakım ve onarım çalışmaları sürüyor. Selanik'te Atatürk'ün Evi en çok ziyaret edilen mekanlar arasında. Müze olarak kullanılan Atatürk'ün evinde Atatürk ve ailesine ait çok sayıda eşya ve belge sergileniyor. Rıhtımda yer alan Beyaz Kule ise şehrin sembollerinden biri. Kule, ziyaretçilere hem müze olarak hizmet veriyor hem de sahilden güzel bir şehir manzarası sunuyor.

Selanik'in en eski eserlerinden biri olan Hamzabey Camii ise restore ediliyor. Şehir merkezindeki camide, metro çalışmalarından çıkan antik dönem eserlerin sergileneceği ifade ediliyor. Hamzabey Cami'nin hemen karşısında ise Bedesten çarşısı yer alıyor. Buradan Osmanlı döneminde çok önemli ticari ürünleri arasında bulunan kumaş ihtiyacı karşılanıyormuş. Şehrin kalbinde çok bakımlı haliyle dikkat çeken Bedesten, günümüzde de en çok rağbet gören çarşılar arasında bulunuyor. Çarşıda kumaş, terzi, çiçekçi, elbise, matbaa ve kuyumcu gibi çok sayıda dükkan hizmet veriyor. Hamamlarıyla da dikkat çeken Selanik'te 1950'li yıllara kadar hizmet veren Bey (Cennet) hamamı şehrin en büyük meydanında bulunuyor. Restore edilerek ziyarete açılan Bey hamamı, görkemli kubbeleriyle ilgi çeken mekanlar arasında bulunuyor. Selanik Belediyesi'ne tahsis edilen ve galeri olarak çeşitli sergilere ev sahipliği yapan Yeni Cami ise 1902 yılında dönmeler için inşa edilmiş. İtalyan mimar tarafından inşa edilen cami, Osmanlı ve Avrupa mimarisinin ince ayrıntılarıyla dikkat çekiyor.

Selanik'e panoramik bir bakış atmak isteyenlerin uğrak yerleri arasında ise şehir kalesi ve Yedi Kule geliyor. Denize doğru güzel bir şehir manzarası sunan kale ve burçların yan ısıra Osmanlıların ilave ettikleri Yedi Kule'nin giriş kapısı, kapı üzerinde yer alan kitabe ve süslemeler oldukça etkileyici.

Osmanlı eserleri ile ilgili Butaris, şunları söylüyor: "Şehirde 15 tane Osmanlı eseri var. Bunların Osmanlının şehirdeki kimliği olduğunu göstermemiz gerekir. Tabii ki mesele sadece bu eserlerin restore edilmesi değil, kullanılması ve finans kaynakları için de yollar bulunması gerekir. Ayrıca Selanik Turizm Tanıtım ve Pazarlama Ajansı, Selanik'teki Osmanlı eserlerinin tanıtılması ve teşvik edilmesi için bir program üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda hazırlanacak broşür ve materyallerin yaz sonuna kadar basılacağını umuyorum."

THY SELANİK'TE
Selanik'e uçuşlarını 10 yıl önce durduran THY, bugünden itibaren İstanbul-Selanik seferlerine yeniden başladı. THY, Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri karşılıklı olarak yapılacak İstanbul-Selanik seferlerini Atatürk'ün doğum tarihi olan "TK-1881" kodu ile gerçekleştirecek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA