24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal: İçişlerimize karışılmasına kesinlikle karşıyız - 15:52

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud Al-Faysal bugün öğle saatlerinde Cidde'deki Dışişleri Bakanlığı binasında bir basın toplantısı düzenledi.
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud Al-Faysal bugün öğle saatlerinde Cidde'deki Dışişleri Bakanlığı binasında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayan Suudi Dışişleri Bakanı bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
    Suudi Bakan Faysal, herhangi bir şekilde ve kaynağı kim olursa olsun içişlerine müdahaleyi kesinlikle reddettiklerini söyledi. Aynı şekilde başka ülkelerin içişlerine karışılmasına karşı olduklarını belirtti.
    Hükümetin ülkenin ve vatandaşlarının çıkarlarına sahip çıktığını ve vatandaşın haklarına saygı duyduğunu ifade eden Suudili Bakan "Bu ülke İslami kurallara göre yönetilmektedir. Bu ülkenin kanunlarında, kurallarında bir değişiklik olacaksa bu vatandaşlarının isteği doğrultusunda olur. Başkalarının istekleriyle değil." dedi. Suudi Arabistan'ın açık bir ülke olduğunu vurgulayan Faysal, bu ülkenin kapısının herkese açık olduğunu söyledi.
    Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'ın doğusunda yaşanan gösteri olaylarına değinen Suudili Bakan, "Orada ufak bir olay yaşandı. Hadim'ül Haremeyn (Kral Abdullah) geçtiğimiz günlerde o bölge vatandaşlarının için yer aldığı bir dizi kabullerde bulundu. Bu kabuller sırasında vatandaşların talep ve isteklerini dinledi ve bu talepleri yerine getirdi." dedi.
    Suudi Kralı Abdullah'ın ulusal diyalog çağrısında bulunduğuna işaret eden Dışişleri Bakanı, vatandaşların arasında eşitliğe ve herkesin hakkına saygı duyulmasını istediğini ifade etti.
Bir gazetecinin "Bölgede ve Suudi Arabistan'da yaşanan olaylarda dış güçlerin parmağı var mı?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan, "Olabilir. Ama biz ülkemizde böyle bir parmağın varlığını gördüğümüz anda o parmağı kırarız." diye cevap verdi.
    Suudi Arabistan ile Mısır ilişkilerine değinen Faysal, "Mısırla kardeşlik, tarihi, derin ve stratejik temellere dayanmaktadır. Bu ilişkilerimize devam edeceğiz inşallah. Bu ilişkiler iki ülkenin yanı sıra bölgenin çıkarınadır." ifadelerini kullandı.
    Libya'da akan kanın durmasından yana olduklarını belirten Prens Suud, geçtiğimiz günlerde toplanan Körfez ülkeleri toplantısında Libya'nın istikrarı ile birlik ve beraberliğinin muhafaza edilmesinin görüşüldüğünü, herhangi bir askeri müdahale konusunun ise Arap Birliği'nde ele alınması konusunda görüş birliği olduğunu söyledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA