17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türk Dünyası Çocuk Oyunları Şenliği Almatı'da yapılacak - 09:35

Türk Dünyası Çocuk Oyunları Şenliği'nin 1.'si Kazakistan'ın kültür başkenti Almatı'da yapılacak.
Türk Dünyası Çocuk Oyunları Şenliği'nin 1.'si Kazakistan'ın kültür başkenti Almatı'da yapılacak. 28 - 31 Mayıs günleri arasında gerçekleşecek şenliğe, birçok ülkeden çocuklar katılıyor.
Aşık, Beş Taş, Yedi Kiremit, Çelik - Çomak gibi Türk dünyasında asırlardır oynanan çocuk oyunları, ilk kez ortak bir etkinlikte minikler tarafından sergilenecek.
Organize heyeti adına konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr.Kadir Çetin, şenliğin düzenlenmesinin Türk Dünyası çocukları arasında yeni fırsatlar doğuracağını belirtti. Teknolojik gelişmeler ve küreselleşen dünyanın bir gerçeği olarak ortaya çıkan kitle kültürünün, insanlığın binlerce yıllık belleğinde korunan büyük bir kültürel birikimi yok ettiğine dikkat çeken Çetin, bütün dünyada kültürel farklılığın gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için projeler üretildiğini ve bu konuya büyük maddi kaynaklar ayrıldığını ifade etti.
Kültürel mirasın bireylere ve toplumlara kimlik ve devamlılık duygusu verdiğini söyleyen Çetin: "Son otuz yılda hızla yaşanan küreselleşme ve sosyal değişim, topluluklar arasında diyalogun gelişmesine imkan verdi. Ama bir yandan da, özellikle korumaya yönelik kaynakların yetersizliğinden dolayı, kültür mirası bozulma ve yıkılma ile karşı karşıya kaldı. En büyük tehdit de çocuk oyunlarına karşı yapılmaktadır. Bilgisayar ve internet yüzlerce yıllık oyunları çocuğun dünyasından uzaklaştırmaktadır. Oyunlar bir milletin karakteridir.
Örneğin "Aşık" dünyanın çeşitli toplumlarında da yüzlerce yıldan beri kullanılan bir oyun gerecidir.
Ancak, o gereçle oynama şekli ülkelerin kültürel yapısıyla belirlenir. Oyunlarda saklı kalan birçok folklor motifi vardır. Bu folklorik motiflerle donatılmış çocuk oyunları, Türk soylu toplulukların çocukları arasında ortaklık duygusunu geliştirmek için harika bir zenginlik kaynağıdır ve fark edileceği anı beklemektedir." dedi.
    Dili bir, dini bir, kökü bir Türk Dünyası'nda çocuk oyunlarında birlikteliklerin oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Çetin, bu cümleden hareketle aynı oyunlarla büyüyen bu coğrafyanın çocuklarının birbirlerini daha yakinen tanımaları, birlikteliğin güçlendirilmesi ve çocuklar arasında kalıcı dostlukların oluşumunun teşvik edilmesi amacıyla 1.Türk Dünyası Çocuk Oyunları Şenliğini organize etmeyi kendilerine bir görev saydıklarının altını çizdi.
    Türk soylu toplumlarda oynanan çocuk oyunlarının derlenmesi, çocukların birlikte oynatılması, kurallarının geliştirilerek yaygınlaştırılması ve yaygınlaştırılan bu oyunların dünya kültürüne hediye edilmesi etkinliğin nihai amacı olduğunu vurgulayan şenlik Koordinatörü İbrahim Yıldırım ise etkinlikle çocuk oyunlarına araştırmacıların dikkatlerini çekmeyi amaçladıklarını da söyledi.
1.Türk Dünyası Çocuk Oyunları Şenliği ile çocuk oyunları temelinde, Türk dünyası kültür işbirliği ve etkileşimi sağlanarak, konuyu kamuoyunun ve yerel yönetimlerin dikkatine sunmak; çocuk ve çocuk oyunlarının korunması hususunda genel istek oluşturmak amacı ile yola çıktıklarını da sözlerine ekleyen Yıldırım, şenliğe, Türk Cumhuriyetlerinden; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Uygur ve Tataristan'dan 12 yaş grubunda oyuncular katılacağını belirtti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA