23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türkmenistan'dan diplomasi atağı - 09:59

Türkmenistan, Birleşmiş Milletler Cenevre ofisinde daimi temsilcilik açma kararı aldı.
Türkmenistan, Birleşmiş Milletler Cenevre ofisinde daimi temsilcilik açma kararı aldı. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında sözkonusu kararnameyi imzaladı.
Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov, BM Cenevre ofisi nezdinde Türkmenistan'ın daimi temsilciliğinin açılmasına ilişkin yapılan çalışma hakkında bilgi verdi. Berdimuhamedov, sözkonusu temsilciliğin açılmasına ilişkin kararnameyi imzalayarak, bölgesel ve küresel kalkınma için en uygun çözümlerin üretilmesinde aktif bir rol alan Türkmenistan'ın pozitif uluslararası ortaklıkların yoğunlaştırılmasına büyük önem verdiğini kaydetti.
Türkmenistan'ın İsviçre'de daimi temsilciliğinin açılmasının tarihi bir öneme sahip olduğunu kaydeden Türkmen lider, Cenevre'de Birleşmiş Milletler'e bağlı birçok kuruluşların ve uluslararası örgütlerin faaliyet gösterdiğini belirtti.
Temsilciliğin, Türkmenistan'ın BM ve diğer uluslararası kuruluşlar ile işbirliğinin daha da güçlendirilmesine önemli katkı sağlayacağı kaydedildi.
BM ile işbirliği ilişkilerine büyük önem veren Türkmenistan, BM'nin Orta Asya'daki bölgesel diplomasi merkezini de bulunduruyor. Aralık 2007 yılında Aşkabat'ta açılan diplomasi merkezi, bölgede çıkabilecek kriz ya da mevcut sorunların diplomasi yoluyla çözülmesini amaçlıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA