16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Zülfü Livaneli: Türkiye'ye olan ilgi artmış - 06:18

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) iyi niyet elçilerinden Zülfü Livaneli, Türkiye'ye son yıllarda artan yoğun ilgiden dolayı çok memnun olduğunu söyledi.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO) iyi niyet elçilerinden Zülfü Livaneli, Türkiye'ye son yıllarda artan yoğun ilgiden dolayı çok memnun olduğunu söyledi.
UNESCO tarafından 'Kültürler arası Yakınlaşma Yılı' ile 'Barış Kültürü On Yılı'nın sona ermesi sebebiyle New York'ta düzenlenen Yüksek Panel'e katılan Livaneli, Türkiye ve İstanbul'a yönelik yoğun ilgi ile karşılaştığını dile getirdi. Livaneli, BM Genel Merkezi'nde sabah yapılan kapalı oturumda Türkiye modelinden söz ettiğini aktardı. Livaneli, ''Ben kapalı oturumda Türkiye modelinden söz ettim. Bu gelişimde herkesin Türkiye, İstanbul konusunda büyük merakının olduğu, hayranlıkla sözettiği ve gelmek istedikleri bir ülke haline geldiğimizi gördüm. Bu çok sevindirici'' dedi.
Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanılan ayaklanmaların Türkiye'nin demokratik yapısının önemini birkez daha gözler önüne serdiğine dikkat çeken Livaneli, ''Bu olaylara bakarak en iyi modelin Türkiye olduğundan bahsettim. Türkiye'nin de bunu demokrasisinin laikliğe borçlu olduğunu anlattım'' diye konuştu.
İslam'ın demokrasi ile çelişmediğini toplantıda anlattığını ifade eden Livaneli şunları kaydetti; ''Din özgürlüğü elbette gereklidir ancak din bir ideoloji olarak vatandaşların bir kısmı tarafından diğerlerine karşı kullanılırsa bunun çok acı tecrübeleri yaşandı tarihte. O neden ile Türkiye'nin laik bir demokrasiye sahip olması büyük bir avantajdır.''
Kendisinin bir hayali olduğunu aktaran Livaneli bunun da Atatürk'ün ifade ettiği 'İnsanoğlunun medeniyeti tektir ama bunun kolları vardır' sözünün BM Genel Kurulu'na yazılması olduğunu belirtti. Livaneli, ''Bu söz maalesef Genel Kurul'a yazılmadı ancak ben bu toplantıda dile getirdim ve böylece de kayıt altına girdi'' ifadelerini kullandı.
BM Genel Sekreteri Ban'ın da katıldığı toplantıda, Yunanistan ile Türkiye arasında soğuk rüzgarların estiği dönemde kendisinin ve 'arkadaşım' dediği Yunanlı sanatçı Misis Teodorakis ile gerçekleştirdikleri konserlerden söz eden Livaneli, sanatın milletler arasında barışın kurulmasında temel yapıcı etkenlerden birisi olduğunu ifade etti.

LİVANELİ KİTABINI BAN Kİ-MOON'A HEDİYE ETTİ
BM daveti ile geldiği New York'ta katıldığı toplantı sonrası Türk gazetecilerine açıklamada bulunan Livaneli ayrıca Kore diline çevrilen Osmanlı tarihi ile ilgili 'Engereğin Gözü' romanını da BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a hediye etti. Kore'de kitabının çok sevildiğini ve 2 veya 3 baskı yaptığını anlatan Livaneli, Genel Sekreterin kitabının okuyup okumayacağı sorusuna, ''Korece bir kitap, okur herhalde'' diye cevap verdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA