22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

AÖF soru ve cevapları 2013 / AÖF sınav sonuçları ne zaman?

AÖF soru ve cevapları sınav sonrasında açıklanacak. Kitapçıkların önümüzdeki hafta içerisinde duyurulması öngörülüyor.


AÖF sınav sonuçlarının ise 3 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Soru ve cevaplarla birlikte sonuçlar da açıklanır açıklanmaz sitemizden açıklanacaktır.

Öte yandan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, üniversitelerle periyodik olarak yaptıkları bölge toplantılarının, bu dönemde Çözüm Süreci'yle de paralel gittiğini ifade etti. Çetinsaya, "Üniversitelerin üst temsilcileriyle görüşülerek, 'üniversiteler pozitif manada sürece nasıl katkı sağlayabilir. Bu süreçten kampüslarımız nasıl faydalanabilir. Bu havayı nasıl hissedebiliriz.' konularını tartışacağız." diye konuştu.

Çetinsaya, Kırıkkale Üniversitesi'nin ev sahipliğinde İç Anadolu Bölgesi Üniversiteler Bölge Toplantısı için Kırıkkale'ye geldi. İlk ziyaretini Kırıkkale Valisi Ali Kolat'ın makamına ziyaretle başlayan Çetinsaya, burada hatıra defterini imzaladı ve ardından Vali Kolat'tan şehir hakkında bilgi aldı. Daha sonra görüşme basına kapalı yapıldı. İkinci ziyaretini Kırıkkale Üniversitesi'ne gerçekleştiren Çetinsaya, Kırıkkale Üniversitesi'nin ev sahipliğinde İç Anadolu Bölgesi Üniversiteler Bölge Toplantısı'nda rektörlerle biraraya geldiğini söyledi. Toplantıda üniversite sorunlarını, üniversitelerin YÖK ile ilişkilerini, yükseköğretimin genel meselelerini ve çözüm yolları üzerinde konuşacaklarını kaydetti.

Periyodik olarak yaptıkları bölge toplantılarının, bu dönemde Çözüm Süreci'yle de paralel gittiğini ifade eden Çetinsaya, "Üniversitelerin üst temsilcileriyle görüşülerek, 'üniversiteler pozitif manada sürece nasıl katkı sağlayabilir. Bu süreçten kampüslarımız nasıl faydalanabilir. Bu havayı nasıl hissedebiliriz.' konularını tartışacağız. Daha sonrada ben öğrenci temsilcileri ve öğretim elemanlarıyla bir araya gelerek onların sorunlarını dinleyeceğim istişarelerde bulunacağım." dedi.

Gazetecilerin gerçekleştirilen toplantının devam edip etmeyeceği konusu hakkındaki sorularına Çetinsaya, "Bu 3. toplantımız. Ardından İzmir Üniversiteleriyle, daha sonra Muğla Üniversitesinde ve Ege üniversiteleriyle toplantı yapacağım. Sırayla bu bir zincir. 7 bölgemizi de ziyaret ederek o bölgedeki üniversite arkadaşlarımızı ziyaret edeceğim. Önümüzdeki hafta içerisinde ilerleyen günlerde Doğu ve Güneydoğu üniversitelerine birer günlük ziyaret yapmak amacı içerisindeyim. Onun çalışmaları yapılacak Mayıs ve Haziran aylarında bu süreç tamamlanacak." diye konuştu.

Başka bir gazetecinin, bazı üniversitelerde yaşanan huzursuzlukları hatırlatarak bunu kendisinin nasıl karşıladığını sorulması üzerine Başkan Çetinsaya, "İnsanların toplumsal meseleleri hakkında farklı görüşler taşımaları normaldir. Pozitif veya negatif tutum takınmaları normaldir. Ama bu kesinlikle şiddete sığınmadan akademik gelenekler içerisinde demokratik süreçler içerisinde ifade edilmelidir. Bu tartışmaların üniversitelerde yapılması normal ama asla ve asla şiddete başvurulmadan ve şiddet dairesine sığınılmadan yapılmalıdır. O bakımdan tüm rektör arkadaşlar hassasiyet göstersinler." şeklinde konuştu.

Amasya Üniversitesi ve İnönü Vakfı ortaklaşa "90.Yılında Lozan Anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti" konulu panel gerçekleştirdi. Amasya Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen panele, İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker, Eski Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Kemal Nehrezoğlu, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Özcan katıldı.

Panelde bir konuşma yapan Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay "Milli mücadelenin eylem planı Amasya'da yapılmıştır ve Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda Amasya şehri önemli bir görev üstlenmiştir. Amasya'da başlayan bu mücadele Lozan'da tüm uluslararası arenada müstakil bir Türk devletinin tanınması ile sonuçlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Lozan ile ilgili görüşleri sorulduğunda "Türk Milleti aleyhine yüzyıllardır hazırlanmış ve Sevr ile tamamlandığı zannedilen, büyük bir suikast ortadan kaldırıldığı bir belgedir" diyerek tavrını net bir şekilde ortaya koymuştur." dedi.

İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker ise Amasya'nın çok önemli bir şehir olduğunu ve cumhuriyetin kuruluşunda başrol oynadığını ifade ederek, daha çok İsmet Paşa ve Atatürk arasındaki dostluktan bahsederek bu dostluk ve aile ortamından çok şeyler öğrendiğini hatıralarıyla anlattı. Atatürk ile İsmet İnönü arasında sıkıntı olduğu yönünde kendisine pek çok soru sorulduğunu belirten Toker "İsmet Paşa ile Atatürk arasındaki dostluk yazılan pek çok mektupta da çok açıktır. Bunlar politika gereği çok fazla söyleniyor ama politika da güzel yapılmalı." diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA