25 Nisan 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Dershaneler kapanacak mı?

Milli Eğitim Bakanı, dershaneler konusunda son durum değerlendirmesini yaptı.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye Belirleme Sınavı'nın yerine daha denetimli bir sistem konulacağını açıklarken, dersanelerin kaldırılıp kaldırılmayacağıyla ilgili tartışmalara da son noktayı koydu.

Avcı'nın konuşmasından satırbaşları:

HAZİRAN AYINA KADAR DERSANELER AÇIK

Dersanelerle ilgili mesele yeni bir konu değil. Burada kapatmadan ziyade dönüştürmeden bahsetmek daha doğru olur. Dersanelerin özel okul olması için bakanlığımızca yürütülen çalışmalar var. Ocak ayından itibaren dersanelerin kayıt başvuruları başlıyor, biliyorsunuz. Benim o açıklamam ocak ayından sonra gerçekleşti. Ocakta kaydolan öğrencilerin eğitimi haziran sonuna kadar sürecek. Dersanelere kaydolan öğrencilerkurslarına başladılar ve şu an sürdürüyorlar.

YASAL DÜZENLEME GEREK

Dönüştürme pozisyonu için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak Meclis açıldığında yapılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil. Sektör temsilcileri bizden özel okula dönüştürmek için süre tanıyın demişti. Bunun üzerinden 3 yıl geçti. Gelecek seneyi de hesaba katarsak 4 yılı bulan bir süreçten bahsediyoruz. Zaten bazı kurumlar bu dönüşümü gerçekleştirdi.

KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

Ayrıca arsa gibi teşvikler de öngörüyoruz. Çalışanların Milli Eğitim sistemine entegre edebilmek için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ne veliyi, ne çalışanları mağdur edecek şekilde meseleyi çözmeye çalışıyoruz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA