22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Öğretmenler derslere girmeme kararı aldı -

'Okulda şiddet'e tepki büyüyor, öğretmenler derse girmeme kararı aldı!


İstanbul Esenyurt Kıraç Lisesi'nde öğretmen Narife Çekcen'in bir öğrenci tarafından sınıfta bıçaklanması, eğitim camiasının büyük tepkisini çekti. Narife Çekcen'in ağır yaralandığı saldırı, dün meslektaşlarının katıldığı yürüyüşle protesto edildi. Öğretmenler haftanın ilk günü, İstiklâl Marşı törenlerinden sonra bir saat derse girmeyecek.

İstanbul Esenyurt'ta Narife Çekcen isimli öğretmene, sınıfta bir öğrencisi tarafından yapılan saldırı, Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-Sen ve Türk-Eğitim-Sen'e bağlı yaklaşık 100 öğretmen tarafından protesto edildi. Saldırının gerçekleştiği Kıraç Lisesi önünde toplanan eğitim sendikalarına bağlı öğretmenler, meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadı. Okul önünde slogan atan öğretmenler, kalemlerini kırarak yola fırlattı. Sendika çalışanları adına açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen İstanbul Şube Başkanı Emin Engin, "İnsanların kendi çocuklarına bile gereken sevgiyi göstermekte zorlandığı bir ortamda, 50-60 kişilik sınıflarda her bir öğrencisine ayrı sevgi gösteren, daha iyi eğitim almaları adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan öğretmenlerimize uygulanan şiddeti kabul etmemiz mümkün değildir. Yaşanan bu saldırı, eğitim çalışanlarının vicdanını yaralamıştır." ifadelerini kullandı. Şiddetin her türlüsüne, nereden ve kimden gelirse gelsin karşı olduklarını belirten Engin, "Biz, 'Öğretmene uzanan eller kırılsın' diyemiyoruz. O ellerin ıslah edilmesi için gerekenler yapılsın. Sorun sadece güvenlik politikaları yönünden ele alınmamalı, şiddetin nedenlerini ortadan kaldıracak tedbirlere ağırlık verilmelidir.'' dedi. Okullarda ortaya çıkan bu tür olayların gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilmediği müddetçe yaşanmaya devam edeceğini söyledi.

Öğretmenler daha sonra saldırıya uğrayan Narife Çekcen'in tedavi gördüğü Esenyurt Devlet Hastanesi'ne kadar slogan atarak yürüdü. Grup, yetkililerden bir an önce tedbir almalarını istedi. Protesto eylemine Narife Çekcen'in annesi ve babası da katıldı. Kızına yapılan saldırıyı kınayan anne Bingüzel Ablan, "Kızım onu adam etmeye çalışırken, o benim evladımı bıçakladı. Yapılan bu saldırıyı lanetliyorum." şeklinde konuştu. Yoğun bakımda tedavi gören ve hayatî tehlikeyi atlatan Narife öğretmenin eşi Erol Çekcen ise "Söyleyecek kelime bulamıyorum. Göreve devam edip etmeyeceğine kendisi karar verecek." dedi.

Bu arada, öğretmenler, şiddete karşı tepkilerini ortaya koymak için bir saat derse girmeyecek. Eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda genel yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen, 30 Nisan Pazartesi günü ilk derse girmeme kararı aldı. Sendikadan yapılan açıklamada, "Servis şoförlerinin öğretmeni dövmesi, öğrencinin kendisini derse almayan öğretmeni kalbinden bıçaklaması, baba ve oğlunun öğretmenin kolunu kırması, liseli öğrencilerinin öğretmeni darp etmesi gibi şiddet olaylarından sonra Esenyurt'ta Edebiyat Öğretmeni Narife Çekcen'in öğrencisi tarafından bıçaklı saldırıya uğraması öğretmene şiddetin geldiği noktayı gözler önüne serdi." denildi.

Diğer taraftan genel merkez, Ankara şubeleriyle birlikte Ankara'da merkezî bir okulda iş bırakma eylemine destek verip basın açıklaması yapacak. Türkiye genelinde şubeler ise merkezi bir okulda iş bırakan öğretmenlerle birlikte basın açıklamalarda bulunacak. Önceki gün okula giden S.A., tasdiknamesini alamayınca arkadaşlarını görmek için sınıfına girmiş, burada tartıştığı öğretmeni Narife Çekcen'i bıçaklamıştı. Ağır yaralanan öğretmen, hastanede tedavi altına alınmıştı. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA