22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

YÖK, üniversitenin çekilme talebini reddetti

YÖK, Mardin Artuklu Üniversitesinin kürtçe eğitimden çekilme talebini kabul etmedi.


MAÜ'den yapılan açıklamada, eğitim öğretime, birinci öğretime alınan 250 öğrenciyle devam edileceği, ikinci öğretim programının ise iptal edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca 234 kişilik pedagojik formasyon taleplerinin de henüz olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlandırılmadığı belirtilerek şöyle denildi: “13-14 Ekim 2012 tarihinden itibaren hafta sonu birinci öğretim adayları ile eğitim öğretime başlanacak. Gelmeyen adaylardan boşalacak kontenjan sayısı en yüksek puandan başlanarak ikinci öğretim adaylarıyla doldurulacak. Henüz sonuçlandırılmayan pedagojik formasyon talebimizin onaylanması durumunda bundan formasyonu olmayan bütün adaylarımız yararlandırılacak. Özellikle mağdur öğrencilerimizi dikkate alarak, şubat döneminde yeni kontenjan ilanı planlıyoruz. İkinci öğretim adaylarımızın kayıt sırasında yatırmış oldukları 2 bin lira harç tutarı kendilerine iade edilecektir.”

YÖK 'ün Mardin Artuklu Üniversitesi'ne Kürtçe öğretmen yetiştirmek için verdiği 500 kişilik kontenjanı 250'ye indirmesi ve formasyonu olmayan öğrencilere formasyon vermeyeceği kararından sonra, Kürtçe öğretmen adayları,  iki gün önce rektörlük önünde protesto eylemi yapmıştı.

RADİKAL

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA